Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Podatek VAT

PrintMailRate-it

Podatek VAT

VAT, czyli podatek od towarów i usług to jeden z najważniejszych podatków z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej. Przepisy dotyczące tego podatku należą do najbardziej skomplikowanych i najczęściej nowelizowanych w polskim prawie. Omawiamy szereg wątpliwości związanych z Ustawą o VAT,  najistotniejsze dla biznesu zmiany, prezentujemy porady dotyczące rozliczeń oraz  analizujemy interpretacje budzących wątpliwości przepisów.


Oferta doradztwa Rödl & Partner

Zachęcamy do skorzystania z pomocy doradców podatkowych Rödl & Partner w biurach w Gdańsku, Gliwicach Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

​30.01.2024

Wskaźnik proporcji VAT »

Podstawowym prawem podatników VAT jest możliwość obniżenia kwoty należnego podatku VAT o kwotę podatku naliczonego – jeżeli istnieje związek pomiędzy nabytymi towarami i usługami, a ich wykorzystywaniem do wykonywania czynności opodatkowanych.

​23.01.2024

KSeF: wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie towarów własnych »

21 grudnia 2023 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną w sprawie obowiązku dokumentowania e-fakturami wewnątrzzakładowego przemieszczenia towarów własnych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

​21.12.2023

Świąteczne prezenty dla kontrahentów – skutki podatkowe »

Zbliża się okres świąteczny, w którym przedsiębiorcy często przekazują upominki swoim kontrahentom. Należy jednak pamiętać, że zarówno przekazanie, jak i otrzymanie upominku wiąże się z konsekwencjami na gruncie podatkowym.

​11.12.2023

Faktury korygujące w KSeF »

1 lipca 2024 r. w Polsce wejdzie w życie Krajowy System e-Faktur. Jednym z głównych wyzwań w KSeF staną się faktury korygujące.

​5.12.2023

Rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej a podatek VAT »

Rekompensata, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o cenach maksymalnych, nie stanowi dotacji z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT – tak stwierdził warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny.
​28.11.2023

Czym jest biała lista podatników VAT? Jak zgłosić rachunek na białą listę? »

Biała lista podatników to publiczny rejestr online przedsiębiorców, który wspiera transparentność przeprowadzanych transakcji.

​4.10.2023

PCC: zmiany przy zakupie nieruchomości »

Od 31 sierpnia 2023 r. nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy nabyciu pierwszego lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym.

​3.10.2023

Wystawianie faktur zaliczkowych od września 2023 »

Od 1 września 2023 r. zmieniły się zasady dotyczące wystawiania faktur zaliczkowych.
​28.08.2023

HUB paragonowy: e-paragony w nowej formie »

15 września 2023 r. wejdą w życie przepisy, które umożliwią wystawianie i wydawanie nabywcy paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej za pomocą nowego systemu dystrybucji paragonów, tzw. HUB-u paragonowego. 

10.08.2023

​KSeF – rewolucja w fakturowaniu od 2024 »

1 lipca 2024 r. przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w fakturowaniu – w życie wejdzie Krajowy System e-Faktur (KSeF). 

​7.07.2023

SLIM VAT 3 – kolejne zmiany w podatku VAT »

1 lipca 2023 r. po wielomiesięcznych pracach wszedł w życie długo wyczekiwany pakiet SLIM VAT 3.

​22.05.2023

Krajowy System e-Faktur – obowiązek od lipca 2024 »

9 maja 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający Krajowy System e-Faktur (KSeF).

​8.05.2023

TSUE: ładowanie samochodów elektrycznych to dostawa towarów, a nie świadczenie usług »

TSUE uznał, że ładowanie elektrycznego samochodu to dostawa towarów, a nie świadczenie usług. 

​28.02.2023

Sprzedaż posiłków w jednorazowych opakowaniach stanowi sprzedaż towarów na gruncie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej »

30 stycznia 2023 r. Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie kwalifikacji sprzedaży posiłków w jednorazowych opakowaniach na gruncie ustawy o podatku detalicznym.

19.10.2022

SLIM VAT 3: kolejne zmiany od 2023 r. »

Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną odsłonę SLIM VAT, którego pierwsza wersja została zaprezentowana w 2020 r. Jest to już trzeci pakiet przepisów podatkowych pod tą nazwą. 

18.08.2022

Ulga na złe długi – ważny wyrok WSA w Warszawie »

Kolejny sukces na koncie ekspertów Rödl & Partner – pozytywny wyrok dotyczący odmowy zwrotu nadpłaty w podatku VAT. 

31.05.2022

Krajowy System e-Faktur »

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują w Polsce przepisy, które wprowadziły e-faktury do powszechnego obrotu gospodarczego. Do tej pory e-faktury były wykorzystywane jedynie pomiędzy zamawiającymi, a wykonawcami zamówień publicznych, za pośrednictwem Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF). 

17.11.2021

Pilotażowy program wydawania transgranicznych interpretacji VAT » 

W październiku 2021 r. podatnicy planujący działania o charakterze transgranicznym uzyskali nowe narzędzie pozwalające na otrzymanie transgranicznej interpretacji VAT – dzięki przystąpieniu Polski do pilotażowego programu VAT UE CBR (Cross-Border Rulings). 

5.11.2021

Krajowy System e-faktur: rewolucja w fakturowaniu »

1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wystawianie faktur ustrukturyzowanych, tzw. e-faktur. Faktury te będą wystawiane z wykorzystaniem jednolitego wzoru za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur.

22.10.2021

Polski Ład – zmiany w przepisach dotyczących podatkowych grup VAT »

Projekt zmian przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu wprowadza istotne modyfikacje w regulacjach dotyczących podatkowych grup kapitałowych, w szczególności na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. 

26.07.2021

Zmiany w JPK_VAT »

1 lipca 2021 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązków ewidencji JKP_VAT. Co się zmienia? 

16.06.2021

Karta MultiSport a podatek VAT »

Karty sportowe typu MultiSport są jednym z najpowszechniejszych benefitów oferowanych przez pracodawców. Pomimo popularności cały czas są źródłem wątpliwości natury podatkowej. 

11.06.2021

Przełomowy wyrok TSUE - stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej »

3 czerwca 2021 r. TSUE wydał wyrok w austriackiej sprawie C-931/19 Titanium, w którym wypowiedział się w kwestii istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. 

2.06.2021

Pakiet SLIM VAT 2 przyjęty »

26 maja 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy prawo bankowe. 

22.02.2021

Interpretacja ogólna w sprawie kart paliwowych a ułatwienie rozliczeń VAT » 

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną w sprawie użytkowania kart paliwowych. 

22.01.2021

Faktury korygujące a zmiany w dokumentowaniu i ujmowaniu dla celów VAT »

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje pakiet „Slim VAT”. Zmiany dotyczą sposobu dokumentowania i momentu ujmowania dla celów VAT faktur korygujących.

30.11.2020

TSUE: Prawo do odliczenia VAT przysługuje w przypadku zaniechanych inwestycji »

TSUE wypowiedział się na temat prawa do odliczenia VAT od inwestycji, które ostatecznie nie doszły do skutku z uwagi na okoliczności niezależne od woli podatnika oraz na temat prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem usługi doradztwa w ramach nabycia udziałów, jeśli nabycie ostatecznie nie miało miejsca.

4.12.2020

Sprzedaż wysyłkowa a brak udokumentowania sprzedaży »

Aby sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju została uznana za dostawę dokonaną na terytorium państwa członkowskiego, podatnik musi taką transakcję odpowiednio udokumentować. 

Co nowy JPK V7M mówi o Twoje firmie? »

1 października 2020 r. rewolucja w rozliczeniach VAT stała się faktem.  Zniknęły deklaracje VAT, a wszystkie dane dotyczące rozliczenia podatku muszą być raportowane w nowym, znacznie bardziej obszernym pliku JPK_V7M. 

2.07.2019

Implementacja pakietu VAT Quick Fixes zakończona »

Z półrocznym opóźnieniem weszły w życie krajowe przepisy implementujące komplet rozwiązań pakietu VAT Quick Fixes. 

18.08.2019

VAT w transgranicznych transakcjach towarowych - zmiany »

Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie pakiet zmian w podatku VAT dotyczący transgranicznych transakcji towarowych.  

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych »

W dniu 1 kwietnia 2016 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której odniósł się do przepisów ustawy o podatku VAT. 

Obrót paliwami przy użyciu kart paliwowych – dostawa towarów czy usługa finansowa? »

W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru tak, że pierwszy wydaje dany towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, w świetle prawa uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z biorących udział w tych czynnościach.

Odliczanie VAT w Polsce przez zagraniczne spółki posiadające oddział w Polsce »

Brakuje podstaw do odmówienia zagranicznej spółce prawa do odliczenia VAT od nabywanych w Polsce towarów i usług związanych z czynnościami wykonywanymi przez jej polski oddział na rzecz centrali.

Odliczenie VAT w przypadku braku sprzedaży na terenie Polski »

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie potwierdził, iż aby zrealizować pełne odliczenie VAT, przedsiębiorca musi posiadać tylko i wyłącznie dokumenty potwierdzające związek podatku z prowadzoną przez niego działalnością. Zasada terytorialności VAT nie może wpływać na brzmienie przepisów polskiej ustawy. 

Usługi ciągłe w podatku VAT – stanowisko NSA »

11 kwietnia 2017 r. został wydany wyrok NSA dotyczący doprecyzowania pojęcia tzw. usług ciągłych w podatku VAT. Naczelny Sąd Administracyjny zmienił podejście, uznając że usługami ciągłymi są nie tylko te świadczone bez przerwy. 

Zmiany w ustawie o VAT w 2017: Usługi budowlane objęte odwrotnym obciążeniem »

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona szereg rozwiązań służących poprawie ściągalności podatku VAT.

Kontakt

Contact Person Picture

Renata Kabas-Komorniczak

doradca podatkowy

Partner zarządzający

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu