Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Odnawialne źródła energii

PrintMailRate-it

odnawialne źródła energii

 

Dlaczego warto inwestować w OZE

Inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) na świecie rozwijają się z roku na rok, również w Polsce branża elektroenergetyczna znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Na rynek wpływają zobowiązania unijne dotyczące OZE, stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz świadomość związana z potrzebą ochrony środowiska, zastępowania starych bloków wytwórczych nowymi, jak również obniżania kosztów zakupu energii.

 

Lokalne przedsięwzięcia w zakresie odnawialnych źródeł energii

Przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE) są często modyfikowane, warto więc być na bieżąco zarówno ze zmianami w prawie energetycznym oraz administracyjnym w Polsce, jak i praktycznymi aspektami tego rynku – cenami sprzedaży energii. 

 

Zapraszamy do współpracy

Doradztwo Rödl & Partner związane z OZE skierowane jest przedsiębiorców, którzy realizują lub planują inwestycje związane z energetyką odnawialną. Nasi specjaliści przedstawiają kwestie prawne oraz analizy polskiego rynku energii odnawialnych.

 

Czytaj artykuły:

​20.09.2022

 

Komisja Europejska zapowiada zmiany na rynku energetycznym

W związku z kryzysem energetycznym, powodowanym manipulacjami Rosji w zakresie dostaw paliw i surowców, Komisja Europejska zaproponowała podjęcie kroków prowadzących do ochrony odbiorców przed radykalnymi podwyżkami cen energii i ustabilizowania sytuacji na rynku. Więcej »

Rząd przyjął projekt ustawy o lądowej energetyce wiatrowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Więcej »

Nabór wniosków o dofinansowanie wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji dla przemysłu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu".

Projekt ustawy liberalizującej zasady budowy farm wiatrowych już w Sejmie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych trafił do Sejmu. To kolejny krok na drodze do łatwiejszej realizacji inwestycji wiatrowych w Polsce. Więcej »

Wydłużenie terminu dla wytwórców energii OZE

13 czerwca 2022 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Więcej »

U progu transformacji wodorowej – rok 2022 w polskiej energetyce

Jednym z najciekawszych wydarzeń w perspektywie rozwoju polskiej energetyki było podpisanie pod koniec 2021 roku „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 r.” Więcej »

Alerty OZE

Bądź na bieżąco z tematyką odnawialnych źródeł energii i dowiedz się dlaczego warto inwestować w OZE. Więcej »

Tarcza antyinflacyjna: obniżka akcyzy na prąd i paliwa

9 grudnia 2021 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Więcej »

„Polska strategia wodorowa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.” przyjęta

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą strategii wodorowej, przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Więcej »

Klauzula arbitrażowa w umowach na rynku energetyki odnawialnej

Rozpoczynając współpracę, strony każdej umowy podchodzą do jej wykonania z najlepszymi intencjami i dużym zapałem. Więcej »

Nowelizacja ustawy OZE

5 października 2021 r. Prezydent podpisał długo oczekiwaną nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), wprowadzającą istotne uproszczenia w zakresie inwestycji OZE. Więcej »

Zwolnienia od podatku od nieruchomości - inwestycje OZE

Zachęcamy do zapoznania się z pracowaniem dotyczącym zwolnień od podatku od nieruchomości obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zestawienie to uwzględnia zwolnienia o charakterze typowo inwestycyjnym. Więcej »

​Rozwój fotowoltaiki w Polsce

Zgodnie z danymi Agencji Rynku Energii S.A. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce pod koniec grudnia 2020 r. wyniosła niemal 4 GW. Tym samym Polska awansowała na 4. pozycję wśród krajów o największym przyroście mocy w fotowoltaice – zaraz po Niemczech, Holandii i Hiszpanii. Więcej »

​Gminy jako podatnicy VAT w kontekście realizacji projektów dotyczących upowszechnienia wykorzystywania OZE

16 kwietnia 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał postanowienie, w którym skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania. Więcej »

 

Zużycie energii elektrycznej może być mniej kosztowne dla przedsiębiorstw

Firmy energochłonne mogą skorzystać z preferencji finansowych, np. ulgi w opłacie mocowej i zwolnienia od akcyzy.  Więcej »

​Ceny referencyjne OZE w 2021 r. – projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt rozporządzenia wyznaczającego maksymalne stawki za energię, które będą mogli zaproponować inwestorzy w tegorocznych aukcjach dla odnawialnych źródeł energii, czyli tzw. ceny referencyjne. Więcej »

Farma fotowoltaiczna a decyzja środowiskowa

Fotowoltaika to rodzaj odnawialnego źródła energii o największym potencjale rozwojowym w naszym kraju. Coraz więcej przedsiębiorców – zainteresowanych polityką proekologiczną, decyduje się na budowanie farm fotowoltaicznych. Więcej »

Inwestycje w polskie farmy wiatrowe – skutki podatkowe dla podmiotów z łańcucha dostaw

Jedyną lokalizacją dostępną dla inwestorów celem budowy farm offshore będzie wyłączna strefa ekonomiczna. Więcej>>

Systemy wsparcia biogazowni w Polsce

Niewykorzystany, jak dotąd, potencjał polskiego biogazu może szczególnie dziwić w kontekście ostatnich badań. Więcej>> 

Rozporządzenie w sprawie cen referencyjnych - aukcje OZE 2020

Co zmienia rozporządzenie w sprawie aukcji OZE w 2020 roku? Więcej>>

Tarcza antykryzysowa a sektor OZE

Kryzys związany z epidemią COVID-19 istotnie wpłynął na sytuację branży OZE. Więcej>>

Zmiany w kontakcie z Urzędem Regulacji Energetyki

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o czasowym zawieszeniu bezpośredniej obsługi interesantów, zarówno w warszawskiej centrali jak i w oddziałach terenowych. Więcej>>

OZE: spadek cen energii a system aukcyjny

Analizując ostatnie zmiany cen energii elektrycznej powodowane epidemią koronawirusa stawiamy śmiałą hipotezę: system aukcyjny może stać się bezpieczną przystanią, która pozwoli wytwórcom OZE przetrwać sztorm przez jaki przejdą europejskie gospodarki. Więcej>>

energie odnawialne - ceny sprzedaży energii elektrycznejCena sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) oferowana w aukcji a podatek od towarów i usług (VAT)

Obecna ustawa o odnawialnych źródłach energii („Ustawa OZE”) wprowadza nowy system wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej. Więcej>>

energie odnawialne - dobra zmiana w ustawie o OZEDobra zmiana w ustawie o OZE

Nowelizacja ustawy z 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie 1 lipca 2016 r. miała na celu wprowadzenie przejrzystych zasad wytwarzania i wykorzystywania na własne potrzeby energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Więcej>>

Kilka uwag prawnych w zakresie pierwszej aukcji dla odnawialnych źródeł energii

W dniu 30.12.2016 r. odbyły się pierwsze polskie aukcje dla odnawialnych źródeł energii. Więcej>>

energie odnawialne - nowa ustawa o inwestycjachKluczowa dla inwestorów OZE nowelizacja ustawy na etapie parlamentarnym

Warto przyjrzeć się kilku istotnym aspektom projektowanych przepisów dotyczących OZE. Więcej>>

S_photocase_2373691_small.jpgNowa ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. „ustawa odległościowa”

W dniu 16 lipca 2016 r. weszła w życie nowa ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (dalej: „Ustawa”), wprowadzająca szereg zmian w zakresie finansowania OZE. Więcej>>

energie odnawialne - ochrona inwestycjiOchrona inwestycji w elektrownie wiatrowe

Inwestorzy zagraniczni, którym zmiany w prawie uniemożliwiły realizację przygotowanych już projektów budowy farm wiatrowych w Polsce, mają prawo dochodzić odszkodowania od państwa polskiego. Więcej>>

energie odnawialne - odbiorcy przemysłowiOdbiorcy przemysłowi – możliwość obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej

Ustawa o odnawialnych źródłach energii kojarzy się prawie wyłącznie z nowymi zasadami wsparcia producentów zielonej energii. Warto jednak wiedzieć, że poszerza on grono przedsiębiorców mogących skorzystać z obniżki kosztów zakupu energii elektrycznej. Więcej>>

energie odnawialne - początek transgranicznychPoczątek transgranicznych aukcji dla OZE w Polsce

1 lipca 2016 r. weszła w życie zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii (dalej jako ustawa OZE). Nowością jest m.in. wprowadzenie możliwości udziału w aukcjach dla wytwórców energii elektrycznej z OZE. Więcej>>

energie odnawialne - pomoc publicznaPomoc publiczna w ustawie o OZE

Od wprowadzenia ustawy o OZE mija już prawie rok. Niestety dalej nie wiadomo jak interpretować niektóre przepisy. Więcej>>

energie odnawialne - regulamin i aukcjaRegulamin i aukcja na wsparcie odnawialnych źródeł energii

1 lipca 2016 roku, zgodnie z przyjętą i obowiązującą ustawą o odnawialnych źródłach energii, system wsparcia energii odnawialnej w postaci zielonych certyfikatów został zastąpiony tzw. systemem aukcyjnym. Więcej>>

energie odnawialne - rekord generacjiRekord generacji energii wiatrowej i wpływ na Krajowy System Elektroenergetyczny

W dniu 3 stycznia 2017 roku , w wyniku najsilniejszego od kilkunastu lat sztormu na Bałtyku padł rekord w postaci godzinowej produkcji energii z wiatru. Więcej>>

energie odnawialne - umowy typu ppaUmowy typu Power Purchase Agreement (PPA) w Polsce

Od jakiegoś czasu w Polsce można zaobserwować wzmożone zainteresowanie umowami typu PPA również w zakresie zakupu energii elektrycznej bezpośrednio od producentów. Więcej>>

znowelizowana ustawa o ozeZnowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii w Polsce

Inwestujący w polską energetykę odnawialną muszą mieć mocne nerwy. Krótko przed końcem zeszłego roku rząd przesunął wejście w życie przepisów o systemie aukcyjnym o kolejne pół roku. Więcej>>

Kontakt

Contact Person Picture

Piotr Mrowiec

radca prawny

Associate Partner

+48 58 582 65 81
+48 602 380 192

Wyślij zapytanie

Profil

 

 Pobierz broszurę

 Dowiedz się więcej

 Pozostańmy w kontakcie

Deutschland Weltweit Search Menu