Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Sejm przyjął projekt zmieniający ustawę o inwestycjach w elektrownie wiatrowe

PrintMailRate-it

​Jakub Plebański

17 lutego 2023


Przyjęty przez Sejm projekt liberalizuje zasady lokowania lądowych elektrowni wiatrowych w Polsce, choć w stopniu ograniczonym w stosunku do oczekiwań branży. Oprócz „odblokowania" rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, jego przyjęcie jest także kluczowe dla wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

Najważniejszą zmianą, którą wprowadza projekt jest możliwość częściowego odejścia od tzw. zasady 10h, zgodnie z którą lokowanie elektrowni wiatrowej dopuszczalne jest jedynie w odległości dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej od budynków mieszkalnych albo budynków o funkcji mieszanej. Zgodnie z nowym rozwiązaniem, na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gmina będzie mogła określić minimalną odległość na budowę elektrowni wiatrowej od najbliższych budynków mieszkalnych i budynków o funkcji mieszanej, wynoszącą minimum 700 metrów. Ustalenie nowej odległości będzie musiało zostać poprzedzone strategiczną oceną oddziaływania na środowisko.

Warto zwrócić uwagę, że ograniczenia odległościowe dotyczą zarówno lokalizacji, budowy, ale też przebudowy elektrowni wiatrowej. W przypadku elektrowni, które zostały zbudowane przed wejściem w życie nowelizacji dopuszczalne jest jedynie wykonywanie ich remontów lub czynności niezbędnych do ich prawidłowego użytkowania, z wyłączeniem działań prowadzących do zwiększenia mocy lub zwiększenia oddziaływań na środowisko tych elektrowni. 

Spośród innych wprowadzanych zmian warto zwrócić uwagę m.in. na obowiązek inwestora polegający na przekazaniu 10% mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej do objęcia przez mieszkańców gminy, gdzie posadowiona jest elektrownia wiatrowa, działających w charakterze prosumenta wirtualnego. Innym istotnym aspektem są także dodatkowe przepisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania elektrowni wiatrowych, certyfikacji urządzeń produkcyjnych, a także ściślejszej współpracy wytwórcy z Urzędem Dozoru Technicznego.

Obecnie projekt zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych opracowywany jest w Senacie.


Jeżeli masz pytania dotyczące planowanych zmian, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Jakub Plebański

Wyślij zapytanie


Deutschland Weltweit Search Menu