Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



TSUE: ładowanie samochodów elektrycznych to dostawa towarów, a nie świadczenie usług

PrintMailRate-it

​Maria Wośkowiak

8 maja 2023


20 kwietnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozstrzygnął ważną kwestię dotyczącą wątpliwości co do kwalifikacji usług ładowania samochodów elektrycznych na gruncie ustawy o VAT

TSUE uznał bowiem, że ładowanie elektrycznego samochodu to dostawa towarów, a nie świadczenie usług. 

Tło sprawy


Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała udostępniać odpłatnie stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W zakresie swojej działalności spółka planuje udostępniać urządzenia do ładowania, zapewniać przepływ energii elektrycznej do akumulatorów pojazdu, wparcie techniczne, jak również zamierza udostępnić platformę, która umożliwi zainteresowanym użytkownikom rezerwację danego konektora, podgląd historii transakcji oraz dokonanych płatności.  

W związku z tym spółka wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z wnioskiem o interpretację indywidualną. W jej ocenie ładowanie samochodów elektrycznych oraz dostęp do infrastruktury stanowi kompleksowe świadczenie usług. Organ podatkowy nie zgodził się ze spółką i uznał takie stanowisko za nieprawidłowe. W konsekwencji sprawa trafiła najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który przychylił się do stanowiska spółki, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który – biorąc pod uwagę znaczenie sprawy dla rynku krajowego i unijnego – postanowił skierować pytanie prejudycjalne do TSUE. 

Wyrok TSUE 


Trybunał przychylił się do stanowiska Dyrektora KIS. W uzasadnieniu wyroku uznał, że transakcja polegająca na przepływie energii elektrycznej do akumulatora pojazdu elektrycznego będąca świadczeniem głównym stanowi dostawę towarów. Nie ma przy tym znaczenia, że przyznanie dostępu do urządzeń ładowania stanowi minimalne świadczenie usług, ponieważ jest nierozerwalnie związane z dostawą energii elektrycznej. Podobnie jest w przypadku wsparcia technicznego oraz udostępnienia aplikacji informatycznych, które mogą być dostępne dla zainteresowanych użytkowników, jednak nie stanowią celu samego w sobie, a jedynie usługę pomocniczą w stosunku do dostawy energii elektrycznej. Zasadnicze znaczenie ma świadczenie główne (dostawa energii) i to ono decyduje o zasadach opodatkowania całej transakcji. Świadczenia pomocnicze (dostęp do urządzeń, wsparcie techniczne) powinny być opodatkowane według zasad właściwych dla świadczenia głównego. 

W związku z tym TSUE ostatecznie uznał, że przepisy dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że jedno złożone świadczenie polegające na: 

  • udostępnieniu urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych (w tym integracji ładowarki z systemem operacyjnym pojazdu),
  • zapewnieniu przepływu energii elektrycznej o odpowiednio dostosowanych parametrach do akumulatorów tego pojazdu,
  • niezbędnym wsparciu technicznym dla zainteresowanych użytkowników oraz
  • udostępnieniu aplikacji informatycznych umożliwiających zainteresowanemu użytkownikowi rezerwację konektora, podgląd historii transakcji oraz wpłatę środków gromadzonych w portfelu cyfrowym celem wykorzystania do płatności za ładowanie,

należy traktować jako kompleksową dostawę towarów. 

Skutki orzeczenia


Wyrok TSUE ma znaczenie nie tylko dla krajowych operatorów punktów ładowania samochodów elektrycznych, ale także dla podmiotów zagranicznych, m.in. ze względu na określenie miejsca świadczenia usług, momentu powstania obowiązku podatkowego oraz terminu wystawienia faktury. W konsekwencji dla części podmiotów prowadzących stacje ładowania konieczne może się okazać dokonanie korekt deklaracji i zapłaty należnego podatku VAT wraz z odsetkami. Przedmiotowy wyrok należy także rozpatrywać pod kątem skutków na gruncie prawa akcyzowego oraz prawa energetycznego.

Jeżeli jesteś zainteresowany analizą skutków przedmiotowego wyroku na gruncie obowiązków podatkowych – skontaktuj się z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Bartosiewicz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu