Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Uzupełniający urlop macierzyński: co warto wiedzieć?

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​Katarzyna Małaniuk 

14 maja 2025 


Ustawodawca w nowych przepisach przewidział uprawnienie do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla pracownicy albo pracownika – ojca wychowującego dziecko, ale tylko bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Nowy urlop nie może być udzielany w częściach (zgodnie z art. 1802 § 4 Kodeksu pracy (dalej: kp) uzupełniający urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo na wniosek uprawnionego pracownika).


SPIS TREŚCI
1. Wniosek



W nowym art. 1802 § 1 dodanym do Kodeksu pracy zostały doprecyzowane przypadki uprawniające do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, gdy dziecko urodziło się: 
  1. przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – wówczas urlop przysługuje w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie,
  2. po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – wówczas urlop przysługuje w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie,
  3. po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – wówczas urlop przysługuje w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

Jeśli przy jednym porodzie urodziło się więcej niż jedno dziecko przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego, co należy ocenić jako korzystne rozwiązanie dla pracowników, ponieważ nie zawsze dziecko o najniższej masie jest najdłużej hospitalizowane.  

Ustawodawca pozwolił również na sumowanie okresów pobytu dziecka w szpitalu przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, ale do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie. Przy czym niepełny tydzień zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia, co jest kolejnym pro pracowniczym rozwiązaniem. 

Dodatkowo w znowelizowanym Kodeksie pracy został dodany art. 183 § 31 kp przyznający uzupełniający urlop macierzyński również pracownikowi, który:
  • przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej),
  • przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka,
na zasadach określonych dla pracowników – rodziców dzieci biologicznych tj. w art. 1802 kp, jeżeli pobyt dziecka w szpitalu miał miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.

Tym samym ustawodawca zrównał uprawnienia rodziców adopcyjnych do uprawnień rodziców biologicznych. 

Wniosek

 

Wniosek o urlop należy złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej (e-mail, sms, komunikator) w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego, a pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek. Dla celów dowodowych należy rekomendować składanie wniosków w formie papierowej u pracodawcy z potwierdzeniem doręczenia lub e-mailem.

 

Zgodnie z Kodeksem pracy oraz § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, pracy i polityki społecznej z 11 marca 2025 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z  rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. 2025, poz. 322) wniosek powinien zawierać:


  1. imię i nazwisko pracownicy albo pracownika – ojca wychowującego dziecko,​
  2. termin zakończenia urlopu macierzyńskiego,
  3. wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.

 

Do wniosku dołącza się:


  1. zaświadczenie, wydane przez szpital zawierające informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:
  • przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
  • po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
  • po ukończeniu 37. tygodnia ciąży;

2. oświadczenie pracownicy albo pracownika – ojca wychowującego dziecko o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka;



3. dodatkowe dokumenty w przypadku adopcji dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie:

  • oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz
  • kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci), z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu lub
  • zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo
  • kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.

 

Problematyczna jest kwestia złożenia wniosku o uzupełniający urlop macierzyński po terminie i jego uwzględnienia przez pracodawcę. Ustawodawca wskazał, że wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Teoretycznie pracodawca zawsze może działać na korzyść pracownika i uwzględnić wniosek również po terminie. Jednak jeśli to pracodawca jest płatnikiem zasiłków to naraża się wówczas na ryzyko kwestionowania wypłaconego pracownikowi zasiłku macierzyńskiego przez ZUS.


Wysokość świadczenia w trakcie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

 

Uzupełniający urlop macierzyński stanowi podstawę do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Przy czym wysokość zasiłku nie ulega zmianie nawet w przypadku wcześniejszego złożenia przez pracownicę jednego wniosku w ciągu 21 dni po porodzie o zasiłek macierzyński w związku z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim a później wniosku o uzupełniający urlop macierzyński. 


W takim przypadku wypłacany zasiłek macierzyński będzie odpowiednio wynosić:

  • w trakcie urlopu macierzyńskiego 81,5% podstawy wymiaru zasiłku
  • w trakcie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego 100% podstawy wymiaru zasiłku
  • w trakcie urlopu rodzicielski 81,5% podstawy wymiaru zasiłku

 

Warto wskazać, że pracodawca nie będzie też zobowiązany do ustalenia nowej podstawy zasiłku macierzyńskiego, ponieważ udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego następuje bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.   

 

Przepisy przejściowe

 ​​​

Zgodnie z art. 26 ustawy nowelizującej pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji (tj. 19 marca 2025 r.) są uprawnieni do korzystania lub korzystają z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego zgodnie z art. 1802 kp albo art. 183 § 31 kp (po nowelizacji). W takim przypadku uzupełniający urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę lub pracownika- ojca najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.


Masz pytania w związku z uzupełniającym urlopem macierzyńskim? Skontaktuj się z nami »​


​Podstawa prawna

 

Ustawa z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych  (Dz.U.2024.1871 z dnia 2024.12.18), dalej Ustawa nowelizująca. Przepisy te weszły w życie po 3 miesiącach o ogłoszenia tj. 19 marca 2025 roku. 

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu