Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Planowane zmiany w L4

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​Agnieszka Szczodra-Hajduk, Paulina Przewoźnik-Lewińska, Aleksandra Fiuk 

30 kwietnia 2025 


Trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustaw dotyczących orzecznictwa lekarskiego. Nowe przepisy mają ujednolicić sytuację prawną osób przebywających na zwolnieniach lekarskich.


Obecne przepisy


Zgodnie z obowiązującymi przepisami utratę zasiłku chorobowego przez cały okres niezdolności do pracy mogą aktualnie powodować dwie sytuacje:

  1. wykonywanie pracy zarobkowej podczas okresu niezdolności do pracy lub
  2. wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Praca zarobkowa i aktywność niezgodna z celem zwolnienia


Projekt ustawy wprowadza definicje „pracy zarobkowej" oraz „aktywności niezgodnej z celem zwolnienia", których dotychczasowy brak utrudniał w praktyce wyróżnienie czynności skutkujących utratą zasiłku chorobowego.


Nowa przesłanka utraty zasiłku chorobowego


Dodatkowo projekt ustawy wprowadza trzecią przesłankę utraty świadczenia – przebywanie w innym miejscu niż wskazane w zwolnieniu lekarskim lub zawiadomieniu o zmianie adresu pobytu. Jeżeli jednak ubezpieczony udowodni, że nieobecność była uzasadniona względami zdrowotnymi lub koniecznością podjęcia czynności incydentalnych spowodowanych istotnymi okolicznościami, nie utraci prawa do zasiłku chorobowego.


Miejscem pobytu podczas zwolnienia lekarskiego będzie mogło być inne państwo, jeżeli będzie to uzasadnione zaleceniami lekarza (np. zmiana klimatu z uwagi na stan zdrowia) lub innymi istotnymi okolicznościami (np. zapewnienie opieki przez osobę mieszkającą w innym kraju).


Zwolnienie lekarskie a praca u kilku pracodawców – nowe zasady


Nowe przepisy zrewolucjonizują również zagadnienie świadczenia pracy podczas zwolnienia lekarskiego. Dla osób, które są zatrudnione w co najmniej dwóch miejscach, zwolnienia lekarskie będą wystawiane odrębnie do każdego tytułu ubezpieczeniowego. Jeżeli natomiast praca zarobkowa będzie mogła być wykonywana
z uwagi na rodzaj tej pracy, lekarz – na wniosek ubezpieczonego – będzie mógł nie wystawić zwolnienia od pracy z tego tytułu, np. osoba ze złamaną nogą będzie mogła być na zwolnieniu w firmie, w której pracuje fizycznie, a jednocześnie normalnie pracować u innego pracodawcy, gdzie wykonuje pracę zdalną.

Tym samym orzekanie niezdolności do pracy będzie możliwe w ramach danego tytułu ubezpieczeniowego,
a nie wobec każdego tytułu, jak jest obecnie.


Powyższe rozwiązanie będzie oznaczało odejście od obowiązującej zasady, zgodnie z którą w okresie niezdolności do pracy wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej powoduje utratę prawa do zasiłku.

 

Jeśli masz pytania dotyczące zwolnień lekarskich i zasiłku chorobowego, skontaktuj się z nami » ​


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu