Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Wydłużenie terminu dla wytwórców energii OZE

PrintMailRate-it

Jakub Plebański

14 czerwca 2022 r. ​

 

13 czerwca 2022 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.

 

Nowelizacja pozwala na wydłużenie do 16 lipca 2024 r. terminu na pierwsze dostarczenie energii do sieci przez wytwórców energii elektrycznej z OZE, którzy zawarli umowy przyłączeniowe przed wejściem w życie ustawy OZE (przed 4 maja 2015 r.). W związku z tym niewypowiedziane umowy przyłączeniowe zawarte przed tym okresem zostaną utrzymane w mocy. Warunkiem takiego przedłużenia jest złożenie przez wytwórcę wniosku do właściwego operatora dystrybucyjnego lub przesyłowego.

 

Jak wskazano podczas prac parlamentarnych nad ustawą, wydłużenie terminu jest podyktowane pandemią COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym w Ukrainie, na skutek czego inwestorzy notują opóźnienia w realizacjach inwestycji. To z kolei może prowadzić do wypowiedzenia umów przyłączeniowych przez przedsiębiorstwa energetyczne. Aby temu zapobiec oraz zapewnić inwestorom dodatkowy czas na przyłączenie do sieci, zdecydowano się wydłużyć termin o dwa lata.

 

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 


Jeżeli masz pytania dotyczące szczegółów regulacji zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.


Kontakt

Contact Person Picture

Piotr Mrowiec

radca prawny

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu