Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Ustawa o sygnalistach – kolejne zmiany w projekcie

PrintMailRate-it

Maciej Ogórek

3 sierpnia 2023


W Rządowym Centrum Legislacji trwają dalsze prace nad ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. 

1 sierpnia br. opublikowano kolejną wersję projektu ustawy, który zawiera tylko kilka zmian w stosunku do poprzednich wersji. 
 

Projekt ustawy o sygnalistach - co się zmieniło?


Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest ponowne objęcie ustawą żołnierzy oraz funkcjonariuszy m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz innych służb. 
 
Rozszerzono także pojęcie „kontekstu związanego z pracą", jakim projekt posługuje się w odniesieniu do okoliczności naruszeń, o których informowanie będzie podlegało ochronie prawnej. 
 
Ponadto zmieniła się (w porównaniu do ostatniego projektu) treść przepisu przejściowego. Zgodnie z aktualnym projektem przepisy, które nakładają na podmioty prawne obowiązki związane z wprowadzaniem wewnętrznej procedury whistleblowingowej, wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia ustawy. Poprzedni projekt zakładał, że przepisy te mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy. Zmianę tę należy ocenić pozytywnie, ponieważ dzięki niej przedsiębiorcy zyskają więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów. Termin wciąż będzie jednak bardzo krótki, dlatego pracę nad przygotowaniem wewnętrznej procedury ochrony sygnalistów warto rozpocząć jak najwcześniej. 

 
Jeśli jeszcze nie opracowałeś procedury whistleblowingowej – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci przygotować się na zmiany i odpowiemy na wszystkie pytania.

Kontakt

Contact Person Picture

Maciej Ogórek

radca prawny

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu