Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Sygnaliści – przyjęcie ustawy już w I kwartale 2024?

PrintMailRate-it

Łukasz Napiórkowski

16 stycznia 2024


Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która ma na celu wdrożenie tzw. dyrektywy o sygnalistach (2019/1937). 
 
Aktualny projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opiera się na projekcie przygotowanym przez poprzedni rząd. Jednocześnie przyjęto pilny tryb procedowania z uwagi na grożące Polsce kary za opóźnienie w implementacji dyrektywy. Według założeń Rada Ministrów miałaby przyjąć projekt jeszcze w I kwartale 2024 r.

Najważniejsze zmiany w nowym projekcie ustawy to:

  • usunięcie zastrzeżenia, że zgłaszający podlega ochronie określonej w ustawie pod warunkiem, że informacja – będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego – dotyczy interesu publicznego,
  • zmiana zasad odpowiedzialności za fałszywe zgłoszenia,
  • dłuższe vacatio legis – ustawa wchodzi w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia,
  • obowiązek ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych przez podmioty prawne ma nastąpić w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. 

Warto pamiętać, że obowiązek ustanowienia procedury zgłoszeń wewnętrznych dotyczy m.in. wszystkich podmiotów prawnych, na rzecz których wykonuje lub świadczy pracę co najmniej 50 osób.

Jeśli jeszcze nie opracowałeś procedury zgłoszeń wewnętrznych – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci przygotować się na nadchodzące zmiany i odpowiemy na wszystkie pytania.

Kontakt

Contact Person Picture

Łukasz Napiórkowski

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu