Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowa ustawa o ochronie sygnalistów

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​Łukasz Napiórkowski

26 czerwca 2024


Ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 roku. Ustawa ta wprowadza nowe wymagania m.in. dla podmiotów, na rzecz których świadczy pracę co najmniej 50 osób. Mniejsze podmioty również mogą wdrożyć rozwiązania przewidziane ustawą.
 
Podmioty obowiązane wymienione w ustawie mają jedynie 3 miesiące na ustanowienie:
 
  • skutecznych, bezpiecznych, poufnych lub anonimowych kanałów zgłaszania naruszeń,
  • procedury zgłaszania naruszeń, 
  • rejestru zgłoszeń.
 
Prócz powyższych obowiązków konieczne będzie również: 
 
  • wyznaczenie i pisemne upoważnienie osób przyjmujących i weryfikujących zgłoszenia o naruszeniach wskazanych w procedurze zgłoszeniowej,
  • zapewnienie należytej staranności i bezstronności prowadzonych działań następczych,
  • uregulowanie zasad przetwarzanie danych.
 
Procedura zgłaszania naruszeń musi zostać również skonsultowana z organizacją związkową lub przedstawicielami osób wykonujących pracę w czasie od 5 do 10 dni, co należy wziąć pod uwagę planując termin wdrożenia w swojej organizacji.
 
Co ważne, ustawodawca dopuszcza przyjmowanie przez grupy kapitałowe zgłoszeń od sygnalistów w ramach jednej, wspólnej procedury. Możliwość ta ogranicza się jednak jedynie do przyjmowania zgłoszeń. Podmioty obowiązane, co do zasady, będą jednak musiały prowadzić postępowania wyjaśniające lokalnie według zasad przewidzianych ustawą. Fakt wdrożenia grupowych rozwiązań niekoniecznie będzie zapewniać prawidłowe wdrożenie z punktu widzenia nowych polskich przepisów.
 
Zalecamy pilne rozpoczęcie działań w zakresie wdrożenia lokalnej procedury lub/oraz weryfikację istniejących rozwiązań pod kątem zgodności z prawem. Masz wątpliwości, jak to zrobić? Skontaktuj się​ z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Łukasz Napiórkowski

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

​​

Deutschland Weltweit Search Menu