Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zmiana mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027 dla Polski

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​Magdalena Szwarc

13 marca 2025


Komisja Europejska zatwierdziła drugą już zmianę mapy pomocy regionalnej dla Polski. Zmiana wynika z aktualizacji Wytycznych Komisji Europejskiej, stanowiących podstawę dla ustalania poziomów wsparcia.

Zmiany dotyczą obniżenia intensywności wsparcia dla wybranych regionów w województwie wielkopolskim i dolnośląskim oraz zwiększenia intensywności pomocy dla projektów priorytetowych (STEP). Od 1 stycznia 2025 r. w regionach o wyższym poziomie rozwoju gospodarczego ograniczono poziomy dostępnej pomocy publicznej dla umów zawartych od tej daty. 

Województwo wielkopolskie: intensywność wsparcia została zredukowana dla miasta Poznań oraz podregionu poznańskiego z dotychczasowych 20% do 15%. W pozostałych częściach województwa wsparcie pozostaje na poziomie 25%.

Województwo dolnośląskie: intensywność pomocy dla Miasta Wrocław została zmniejszona z 20% do 15%. W innych częściach Dolnego Śląska intensywność wsparcia wynosi jak dotychczas – 25%.


mapa pomocy regionalnej 2025
legenda


Wsparcie dla sektorów priorytetowych (STEP)


Zwiększony został poziom pomocy inwestycyjnej  dla projektów zarówno B+R, jak i inwestycyjnych określonych w rozporządzeniu dotyczącym utworzenia Platformy dla Strategicznych Technologii w Europie (STEP), obejmujących trzy sektory gospodarki:

  • technologie cyfrowe i innowacje w zakresie zaawansowanych technologii,
  • technologie ekologiczne i oszczędzające zasoby,
  • biotechnologie, w tym produkty lecznicze o kluczowym znaczeniu z unijnego spisu oraz ich składniki.

Wzrost intensywności pomocy wyniesie:

  • 5%  w regionach kwalifikujących się do pomocy na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (tzw. obszary „c”),
  • 10%  w regionach kwalifikujących się do pomocy na podstawie art. 107 ust. 3 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (tzw. obszary „a”).

Celem zmian jest wspieranie rozwoju i produkcji technologii krytycznych istotnych dla transformacji ekologicznej i cyfrowej UE, a także strategicznej suwerenności UE. Przedsiębiorstwa działające w obszarze innowacyjnych technologii cyfrowych i ekologicznych będą mogły skorzystać z wyższego wsparcia na realizację projektów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. 

Mapa pomocy regionalnej obrazuje aktualne trendy alokacji środków. Wsparcie inwestycyjne jest zmniejszane w regionach wysoko rozwiniętych gospodarczo, natomiast zwiększane dla projektów o strategicznym znaczeniu dla UE. 

Dla inwestorów istotne jest bieżące monitorowanie pojawiających się zmian i odpowiednie dostosowanie swojej strategii do nowych okoliczności pomocy publicznej. Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z regionalnej pomocy inwestycyjnej, sięgnij po wiedzę i doświadczenie ekspertów Rödl & Partner. Skontaktuj się​ z nami.



Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu