Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2024 roku

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​​Magdalena Skurowska, Magdalena Szwarc

9 lipca 2024


Niebawem ruszy nowa edycja wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych związana ze wzrostem cen gazu ziemnego i energii elektrycznej. 

Będzie to już trzeci program realizujący zapisy ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. 

Beneficjenci 


W ramach programu udzielone zostanie wsparcie przedsiębiorcom energochłonnym, prowadzącym przeważającą działalność w sekcjach B i C Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a więc w sektorach wydobycia i przetwórstwa przemysłowego. Za energochłonne uznane zostaną te firmy, których koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. wyniosły nie mniej niż 3% wartości produkcji sprzedanej. Pomoc będzie udzielana w wersji podstawowej albo zwiększonej.

Pomoc podstawowa


Kwota pomocy podstawowej może wynieść maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4 mln euro, liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych.

Kosztami kwalifikowanymi będzie nadwyżka kosztów zakupu gazu ziemnego i/lub energii elektrycznej ponad wzrost ich cen o 50%, obliczona jako różnica pomiędzy średnią ceną nośnika energii w roku 2021 a średnią ceną w pierwszym półroczu 2024 r.

Pomoc zwiększona


Pomoc zwiększona skierowana jest do firm, które: 

  • prowadzą przeważającą działalność w branżach wskazanych na liście według kodów PKD i klasyfikacji produktów przemysłowych w UE – PRODCOM. Są to branże określone przez Komisję Europejską jako szczególnie narażone na utratę konkurencyjności względem firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  • w 2023 r. odnotowały ujemną wartość wskaźnika EBITDA lub spadek wskaźnika o 40% względem 2021 r.

Kwota pomocy zwiększonej ma wynieść 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 40 mln euro, liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych.

Terminy


Nabór wniosków o rekompensaty za pierwszą połowę roku 2024 planowany jest w okresie sierpień/ wrzesień 2024 r. Pomoc w obu kategoriach będzie wypłacana do 20 grudnia 2024 r. 


Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami dotyczącymi programów pomocowych – skontaktuj się​ z nami. Chętnie odpowiemy na pytania związane z programem oraz zapewnimy kompleksowe wsparcie w uzyskaniu tej formy pomocy publicznej.

Kontakt

Contact Person Picture

Magdalena Skurowska

Ekspertka ds. nowych inwestycji

Wyślij zapytanie

Contact Person Picture

Magdalena Szwarc

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu