Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Split payment: obowiązek stosowania od 1 listopada 2019

PrintMailRate-it

Monika Bartosiewicz, Bartłomiej Wasiak

15 lipca 2019 r., aktualizacja: 18 lipca 2019 r.

Premier RP Mateusz Morawiecki publicznie zapowiedział odroczenie wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności VAT (split payment) w niektórych branżach. Zamiast 1 września miałyby one wejść w życie efektywnie w dwa miesiące później, tj. 1 listopada 2019 r.

 

Deklaracja premiera jest odpowiedzią na liczne obiekcje ze strony przedsiębiorców co do terminu wprowadzenia zmian. Wskazywali oni w szczególności na związane z tym problemy dotyczące dostosowania systemów finansowo-księgowych do nowych wymogów prawnych. Zwracamy uwagę, że deklaracja premiera dotyczyła wyłącznie terminu wprowadzenia zmian w życie. Jeżeli chodzi o same rozwiązania prawne, jak i branże objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, w tym momencie rząd nie przewiduje żadnych zmian w stosunku do procedowanego projektu.

 

W przypadku ewentualnych pytań lub wątpliwości, jesteśmy do Państwa dyspozycji.

 

aktualizacja: 18.07.2019

 

Już od 1 września 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment) dla wybranych transakcji.

 

Zgodnie z projektem ustawy, który 9 lipca 2019 r. wpłynął do Sejmu, towary i usługi opodatkowane dotychczas w systemie „odwrotnego obciążenia” mają zostać opodatkowane na zasadach ogólnych, przy jednoczesnym obowiązku dokonywania płatności z tytułu faktur, w których kwota należności ogółem (brutto) przekracza 15000, za pośrednictwem systemu podzielonej płatności.

 

Zgodnie z projektem mechanizm podzielonej płatności ma być stosowany obowiązkowo m.in. do:

  • wyrobów ze stali,
  • odpadów, złomu oraz surowców wtórnych,
  • sprzętu elektronicznego oraz niektórych akcesoriów (procesory, telefony komórkowe, komputery, tablety, tusze, tonery, dyski twarde),
  • części i akcesoriów do samochodów i motocykli,
  • paliw przeznaczonych do napędu silników spalinowych, olejów opałowych oraz olejów smarowych, usług budowlanych.

 

Dodatkowym obowiązkiem, jaki przewidują nowe przepisy, jest stosowanie na fakturach adnotacji o treści „mechanizm podzielonej płatności”. Dopuszczalne będzie dokonywanie przelewów zbiorczych w odniesieniu do faktur otrzymanych od tego samego dostawcy w okresie jednego miesiąca. Kolejnym istotnym z punktu widzenia podatnika obowiązkiem nakładanym projektowanymi przepisami jest zobowiązanie podatników, do których mają zastosowanie przepisy o obowiązkowej płatności podzielonej – a więc wszystkich, niezależnie od miejsca siedziby – do posiadania rachunku bankowego.

 

W przypadku podatników niemających w Polsce siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przewidziano możliwość zwrotu kosztów prowadzenia takiego rachunku. Pragniemy zwrócić Państwa szczególną uwagę na fakt, że niewywiązywanie się z obowiązków przewidzianych w projekcie ustawy będzie skutkowało surowymi sankcjami. Projekt przewiduje bowiem w przypadku nabywcy, który wbrew obowiązkowi nie użyje mechanizmu split payment, sankcje w postaci:

      • braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (od stycznia 2020 r.),
  • dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty VAT wykazanej na danej fakturze, w przypadku gdy sprzedawca nie rozliczy całej kwoty podatku wynikającej z faktury,
  • sankcji karnej, tj. kary grzywny do 720 stawek dziennych (w 2019 r. kwota ta może wynieść nawet do 21,6 mln złotych).

 

W przypadku sprzedawcy, który wbrew obowiązkowi nie umieści na wystawionej fakturze informacji o obowiązkowej podzielonej płatności – sankcję w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty VAT wykazanej na danej fakturze.

 

W razie wątpliwości lub pytań dotyczących obowiązkowego stosowania mechanizmu podzielonej płatności eksperci Rödl & Partner w biurach w w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu pozostają do Państwa dyspozycji.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Bartosiewicz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu