Home
Internal
International
Kontakt
Monika Bartosiewicz
29 maja 2018 r.
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) jest wprowadzony w polskim prawodawstwie od 1 lipca 2018 r. na podstawie nowego rozdziału dodanego do ustawy o VAT.
Zgodnie z oceną Ministerstwa Finansów mechanizm podzielonej płatności jest rozwiązaniem mającym na celu uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług m.in. poprzez przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom podatkowym. Ma on eliminować ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym na konto urzędu skarbowego podatkiem VAT. Mechanizm ma być stosowany tylko w wypadku płatności w transakcjach B2B (business-to-business), przeprowadzanych za pomocą elektronicznych środków płatności (tj. przelew bankowy) lub w przypadku transakcji polecenia zapłaty w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych. Split payment będzie miał zastosowanie wyłącznie w płatnościach między podatnikami VAT, którzy będą mieli rachunek w polskim banku. W przypadku odbiorcy przelewu musi on posiadać chociaż jeden rachunek w danym banku prowadzony w polskich złotych. Mechanizm podzielonej płatności można stosować zarówno do regulowania całości zobowiązań handlowych, jak i ich części.
Celem ustawodawcy jest, by płatność z zastosowaniem mechanizmu split payment miała miejsce tylko na podstawie otrzymanej faktury, a zatem teoretycznie wyłączone jest jego zastosowanie w przypadku otrzymanej faktury pro forma lub płatności wynikającej wyłącznie z umowy zawartej między stronami. Teoretyczne również wyłączone jest jego stosowanie w przypadku płatności pakietowych. Jednak bank nie ma obowiązku ani możliwości sprawdzania, czy wpisany w przelewie numer faktury jest numerem prawidłowym.
Nowe rozwiązanie polega na tym, że kupujący przelewa na zwykły rachunek sprzedawcy tylko kwotę netto wykazaną na fakturze. Tymczasem równowartość VAT automatycznie przelewana jest na specjalnie wydzielone konto – tzw. rachunek VAT.
Podstawowym warunkiem zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności jest uprzednie otrzymanie faktury VAT z wykazanym na niej podatkiem (art. 108a ust. 1 ustawy o VAT).
W celu wypełnienia komunikatu przelewu będącego technicznym warunkiem wykonania przelewu z zastosowaniem split payment, jako że potwierdza on wolę nabywcy do jego zastosowania, konieczne jest podanie:
W przypadkach wystawienia faktury korygującej przez dostawcę towaru lub usługodawcę i zwrotu środków np. ze względu na rabat, również możliwe jest zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności. Wówczas konieczne jest podanie w komunikacie numeru NIP nabywcy.
Wyklucza się sytuację, w której przedsiębiorca z innego kraju, nieposiadający w Polsce rachunku, będący jednak polskim podatnikiem VAT, zastosował split payment. Co również istotne, zapłata realizowana z użyciem mechanizmu dotyczy wyłącznie płatności w złotych.
Gdy nabywca zrealizuje przelew z wykorzystaniem komunikatu przelewu na rzecz podatnika innego niż dostawca towarów lub usługodawca, zastosowanie znajdą regulacje o solidarnej odpowiedzialności podmiotu, na konto którego dokonano przelewu oraz dostawcy towarów lub usług. Wysokość tej odpowiedzialności ograniczona jest do kwoty podatku otrzymanego na rachunek VAT.
Odpowiedzialność zostaje wyłączona w przypadku zwrotu środków przelanych na rachunek VAT dokonanego bezpośrednio po uzyskaniu informacji o otrzymanym przelewie lub natychmiastowego przelewu tych środków na rachunek VAT rzeczywistego dostawcy towarów lub usług. Podatnik, który przez pomyłkę otrzymał środki na rachunek, powinien również wykorzystać komunikat przelewu, z tym że podaje w nim swój numer NIP.
Użycie mechanizmu podzielonej płatności przez nabywcę jest dobrowolne. Do korzystania z niego zachęcać mają następujące udogodnienia (art. 108d ustawy o VAT):
W naszej ocenie większość preferencji przewidzianych przez ustawodawcę dla podmiotów korzystających z mechanizmu podzielonej płatności ma charakter pozorny. Jest to szczególnie wyraźne, gdy podatnik bliżej przyjrzy się wytycznym Ministerstwa Finansów dotyczącym oceny dochowania należytej staranności przez nabywców w transakcjach krajowych. Na uwagę zasługuje w zasadzie głównie ostatnia z preferencji. Jest to jednak zachęta nie dla płacącego faktury z użyciem split paymant, lecz dla przedsiębiorcy otrzymującego tego typu płatności.
Jeśli mają Państwo jakieś pytania związane z mechanizmem podzielonej płatności, zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.
doradca podatkowy
Partner
Wyślij zapytanie
Profil