Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Ochrona pracowników pracujących w warunkach narażenia na działanie substancji rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych

PrintMailRate-it

​​​​​​​Małgorzata Kolasa-Dorosz​​​

23 października 2024

Pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, zobowiązani są do stosowania nowej treści rozporządzenia – rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy – wydanego na podstawie art. 222 § 3 Kodeksu pracy. 

Nowe brzmienie przepisów ma na celu ochronę zdrowia pracowników przed narażeniem na wyżej wskazane substancje. Dodatkowo rozszerzono listę substancji, dodając do niej  substancje reprotokstyczne, a więc takie, które mają wpływ na rozrodczość człowieka. 

Do kluczowych obowiązków pracodawców zatrudniających pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych należy:

  1. Zastępowanie niebezpiecznych substancji – pracodawca jest zobowiązany dążyć do zastąpienia rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych substancji oraz procesów technologicznych mniej szkodliwymi rozwiązaniami, jeśli jest to technicznie możliwe.
  2. Rejestr substancji – pracodawca jest obowiązany do rejestrowania wszystkich rodzajów prac w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu nie tylko rakotwórczym i mutagennym, ale również o działaniu reprotoksycznym.
  3. Rejestr pracowników zatrudnionych przy pracach w narażeniu – pracodawcy obowiązani są do prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy pracach w kontakcie z ww. substancjami.
  4. Rejestr prac w narażeniu – pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym o treści wskazanej w rozporządzeniu.
  5. Obowiązki informacyjne względem organów państwowych – pracodawca przekazuje informację o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy – niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie, w terminie do dnia 15 stycznia za rok poprzedni, albo na ich wniosek.
  6. Obowiązki względem pracowników, okresowe szkolenia i ocena stanu zdrowia – pracodawca musi również zapewnić regularną kontrolę zdrowia pracowników, szczególnie pod kątem narażenia na czynniki rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne, zgodnie z indywidualną oceną ryzyka. Na pracodawcy spoczywają również obowiązki informacyjne i szkoleniowe względem pracownika, szczegółowo wskazane w rozporządzeniu.
  7. Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy – katalog badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy został poszerzony o substancje reprotoksyczne (w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy). 

Nowo obowiązujące przepisy rozporządzeń weszły w życie 28 lipca 2024 roku. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w dostosowaniu swojej działalności do nowych wymogów prawnych, skontaktuj się​ z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Małgorzata Kolasa-Dorosz

radca prawny

Wyślij zapytanie

​​

Deutschland Weltweit Search Menu