Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Implementacja dyrektywy ws. równowagi płci

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​Katarzyna Kołodziej

8 października 2024

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt regulacji mającej na celu implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków.


Założenia dyrektywy


Głównym założeniem dyrektywy jest zapewnienie zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów spółek giełdowych poprzez wprowadzenie wymogów dotyczących prowadzenia procesu selekcji kandydatów na te stanowiska. Termin na wdrożenie przepisów dyrektywy do krajowych porządków prawnych upływa 28 grudnia 2024 r.


Implementację dyrektywy do polskiego porządku prawnego stanowi projekt ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.


Zakres podmiotowy


Przedmiotowa regulacja obejmie wyłącznie spółki giełdowe mające siedzibę w Polsce, których akcje dopuszczone są do obrotu na rynku regulowanym w co najmniej jednym z państw członkowskich UE. Poza zakresem podmiotowym tych przepisów znajdą się mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstw. 


Nowe obowiązki dla spółek giełdowych


Na gruncie tych przepisów spółki giełdowe będą zobowiązane do osiągnięcia do 30 czerwca 2026 r. parytetu polegającego na zajmowaniu przez osoby należące do niedostatecznie reprezentowanej płci co najmniej 33% wszystkich stanowisk dyrektorskich, zarówno w zarządzie, jak i w radzie nadzorczej spółki.

W projekcie ustawy wprowadzono środki służące osiągnieciu celów dyrektywy, w tym między innymi wymóg przyznania pierwszeństwa kandydatowi należącemu do niedostatecznie reprezentowanej płci w przypadku dokonywania wyboru między kandydatami posiadającymi równorzędne kwalifikacje.

Na mocy projektowanych przepisów zarząd spółki będzie zobowiązany do sporządzania i udostępnienia na stronie internetowej spółki corocznie sprawozdania dotyczące równowagi płci w zarządzie i radzie nadzorczej spółki.


Co grozi za niedopełnienie obowiązków?


W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania omawianych obowiązków spółka musi liczyć się z karą pieniężną nałożoną przez Komisję Nadzoru Finansowego do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 10% całkowitego rocznego przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy. 


Organem właściwym do promowania, dokonywania analiz, monitorowania i wspierania równowagi płci w organach spółek publicznych będzie Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania.


Jeśli masz pytania dotyczące zmian związanych z dyrektywą ws. równowagi płci – skontaktuj się z nami​.​


Kontakt

Contact Person Picture

Katarzyna Kołodziej

adwokat, LL.M. (Heidelberg)

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu