Home
Internal
International
Kontakt
27 marca 2025
Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że do końca 2025 r. powinien pojawić się rządowy projekt ustawy implementującej dyrektywę o równości i przejrzystości wynagrodzeń do polskiego porządku prawnego. Państwa członkowskie UE zobowiązane są do wprowadzenia stosownych przepisów do 7 czerwca 2026 r. – przy czym mogą ustanowić przepisy, które są korzystniejsze dla pracowników niż te zawarte w dyrektywie.
Warto mieć na uwadze, że 6 lutego 2025 r. na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk nr 934). Celem nowelizacji jest wprowadzenie zasady jawności wynagrodzeń podczas trwania stosunku pracy, a także przed jego nawiązaniem. Zgodnie z projektem pracodawca nie będzie mógł zakazać lub uniemożliwiać pracownikowi ujawniania informacji o jego wynagrodzeniu. Projekt nie obejmuje jednak wszystkich obowiązków, które nakłada na pracodawców dyrektywa o równości i jawności wynagrodzeń.
Na gruncie obecnych przepisów pracodawcy w Polsce – podobnie jak inni pracodawcy w Unii Europejskiej – są już teraz zobowiązani zagwarantować pracownikom jednakowe wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Biorąc pod uwagę obowiązującą pracodawców zasadę równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości oraz coraz krótszy okres czasu pozostały na wdrożenie nowych unijnych przepisów w zakresie przejrzystości wynagrodzeń – warto, aby już teraz pracodawcy przyjrzeli się stosowanym w ich organizacjach metodom wartościowania stanowisk i polityce wynagradzania.
Celem dyrektywy jest:
Wszyscy pracownicy będą mieli prawo do otrzymania pisemnych informacji dotyczących ich:
Dyrektywa zobowiązuje pracodawców do:
Dyrektywa o równości i przejrzystości wynagrodzeń zawiera przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń przed zatrudnieniem. Osoby ubiegające się o pracę będą mogły jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną otrzymać informację w zakresie początkowego wynagrodzenia na danym stanowisku lub jego przedziału ustalonego na podstawie obiektywnych kryteriów.
Pracodawca nie będzie miał prawa pytać kandydatów do pracy o wysokość ich aktualnego lub poprzedniego wynagrodzenia.
Po implementacji dyrektywy pracownicy, którzy ponieśli szkodę w wyniku naruszenia zasady równości wynagrodzeń, uzyskają możliwość dochodzenia roszczeń w zakresie pełnego odszkodowania lub zadośćuczynienia, określonego przez państwo członkowskie.
Pracodawcy naruszający prawa i obowiązki wynikające z zasady równości wynagrodzeń będą musieli liczyć się z karami grzywny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązków pracodawców i praw pracowników w świetle przepisów dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń oraz uzyskać praktyczne wskazówki, jak przygotować się na nadchodzące zmiany, serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania webinaru naszych ekspertek: Jawność wynagrodzeń i raportowanie luki płacowej – nowe obowiązki pracodawców »
1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub za pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.
Katarzyna Kołodziej
adwokat, LL.M. (Heidelberg)
Wyślij zapytanie
Profil