Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład – zmiany dla stref

PrintMailRate-it

Joanna Orman

 

W projekcie Polskiego Ładu przewidziano zmiany w zakresie warunków korzystania ze zwolnienia podatkowego w PSI i SSE. Dotyczą one między innymi:

 

  • wprowadzenia regulacji, zgodnie z którą ze zwolnienia podatkowego mogliby korzystać wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą na podstawie decyzji o wsparciu (DOW) i uzyskujący dochody wyłącznie z realizacji nowej inwestycji i na terenie określonym w DOW / zezwoleniu SSE. Zmiana te będzie szczególnie istotna w przypadku reinwestycji;
  • zmian w zakresie małej klauzuli antyabuzywnej zawartej w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT) poprzez dodanie do katalogu – czynności prawnych, których jedynym celem jest uniknięcie opodatkowania; czynności innych niż zawarcie umowy, skutkujących podejmowaniem przez podatników działalności o charakterze optymalizacyjnym, z zastosowaniem w sztuczny sposób czynności faktycznych, jakie zostały podjęte przez podatnika wyłącznie w celu uzyskania zwolnienia podatkowego. Jako przykład uzasadnienie wskazuje schematy optymalizacji podatkowych w zakresie maksymalizacji wykorzystania dochodu zwolnionego. Dodatkowo stwierdzenie wystąpienia jednej z okoliczności, o których mowa w klauzuli antyabuzywnej, będzie również podstawą do uchylenia DOW / cofnięcia zezwolenia SSE.

 

Szereg zmian został przewidziany również w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji oraz w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych, między innymi:

 

  • wyłączenie z kosztów kwalifikowanych wydatków poniesionych na środki trwałe służące celom osobistym przedsiębiorcy;
  • dodanie definicji „rozpoczęcia prac”;
  • wprowadzenie ustawowej regulacji w zakresie obowiązkowego zatrudnienia nowych pracowników w związku z realizacją nowej inwestycji.

 


W razie dalszych pytań zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Magdalena Szwarc

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu