Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Polski Ład – podatkowe aspekty korzystania z samochodów firmowych

PrintMailRate-it

Anna Pilarska

1 września 2021 r.

 

Projekt Polskiego Ładu zawiera szereg zmian dotyczących podatkowych aspektów wykorzystywania samochodów w działalności gospodarczej.


Kwota doliczana do przychodu pracownika korzystającego z auta służbowego do celów prywatnych ma wynieść:

 

  • 250 zł – dla użytkowników aut elektrycznych lub napędzanych wodorem oraz samochodów o mocy silnika do 60 kW (80,41 KM);
  • 400 zł – dla pracowników korzystających z innych samochodów.


Dotychczas kwota ta była zależna od pojemności silnika.


Auta leasingowe


Kolejna zmiana dotyczy aut leasingowych. Do tej pory przy wykupie pojazdu przez przedsiębiorcę, przeniesienia go do majątku osobistego i późniejszej sprzedaży przez osobę fizyczną – jeśli sprzedaż następowała po pół roku od nabycia, nie była opodatkowana PIT. Nowe przepisy wydłużają ten okres z pół roku do 6 lat. Wydłużenie terminu będzie dotyczyć nie tylko pojazdów, ale wszystkich rzeczy ruchomych wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, jeżeli były one leasingowane przez przedsiębiorcę.


W przypadku wniesienia do działalności gospodarczej m.in. samochodów wykorzystywanych dotychczas do celów prywatnych również pojawią się niekorzystne zmiany. Do tej pory wartość początkową takiego samochodu dla amortyzacji ustalano według ceny nabycia, Nowy Ład natomiast zakłada, że będzie to wartość rynkowa – aby zapewnić, że składnik majątku będzie amortyzowany od jego realnej wartości (uwzględnia faktyczne zużycie pojazdu przed wprowadzeniem go do firmy).



W razie jakichkolwiek pytań dotyczących planowanych zmian w przepisach zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Anna Pilarska

doradca podatkowy

Manager

+48 664 134 097

Wyślij zapytanie


Deutschland Weltweit Search Menu