Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład: nowe zasady wypłaty wynagrodzeń już od 1 stycznia 2022 r.

PrintMailRate-it

 

 

Monika Spotowska

15 grudnia 2021 r.

 

Podatkowy pakiet Polskiego Ładu zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Zmienią się zasady obliczania wynagrodzeń, m. in. nie będzie już można odliczyć składki zdrowotnej od podatku.

 

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zyskać więcej czasu na przygotowanie się do nowych zasad, mogą przekazać pracownikom pensje lub premie należne za grudzień, których wypłaty planowane są na styczeń 2022 r. – jeszcze w tym roku.

 

Co na to Kodeks pracy

 

Zgodnie z kodeksem pracy wypłata wynagrodzenia za przepracowany miesiąc następuje niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

 

Z reguły przepisy wewnątrzzakładowe lub zapisy umów o pracę przewidują wypłatę wynagrodzenia do określonej daty. Często jest to data kodeksowa, czyli do 10. następnego miesiąca. Pracodawca, wypłacając pracownikom wynagrodzenie za grudzień do 31 grudnia, nie działa wbrew prawu.

 

W przypadku pytań dotyczących zmian zawartych w Polskim Ładzie zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

+48 22 244 00 56
+48 696 139 806

Wyślij zapytanie

Deutschland Weltweit Search Menu