Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład – możliwe kolejne zmiany w cenach transferowych i opodatkowaniu podmiotów powiązanych

PrintMailRate-it

Mateusz Żyła

19 sierpnia 2021 r.


Chcemy zwrócić Państwa uwagę na planowane zmiany w przepisach promowanych jako Nowy Polski Ład. Modyfikacje przewidziano w zakresie dokumentacji cen transferowych oraz opodatkowania podatkiem dochodowym określonych transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.


Ułatwienia i doprecyzowanie regulacji w zakresie dokumentacji cen transferowych

 

 1. Wydłużenie terminu na przygotowanie dokumentacji local file do końca 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
 2. Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych TPR do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
 3. Wydłużenie terminu na przedłożenie lokalnej dokumentacji cen transferowych na żądanie organów podatkowych do 14 dni.
 4. Włączenie treści oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji i rynkowości cen w zmienionej formie do informacji TPR. Informacja TPR będzie musiała być podpisana zgodnie z zasadą reprezentacji. Określono także źródło danych do informacji TPR.
 5. Zwolnienie z obowiązku sporządzania analizy porównawczej mikro i małych przedsiębiorców.
 6. Doprecyzowanie przepisów dotyczących zakładów podatkowych w zakresie obowiązków dokumentacyjnych.
 7. Zmiany w regulacji mechanizmu safe harbour dla transakcji finansowych i określenie momentu weryfikacji prawa do zastosowania safe harbour.
 8. Rezygnacja z obowiązku dokumentowania refaktur, jeżeli nie stosowano klucza podziału kosztów.
 9. Zmiany regulacji dotyczących umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub innej umowy o podobnym charakterze.
 10. Doprecyzowanie regulacji o wartości transakcji i braku zwolnienia z dokumentowania transakcji rajowych dla PGK.
 11. Zmiana definicji podmiotów powiązanych.
 12. Modyfikacja sankcji karnych skarbowych związanych z obowiązkami dokumentacyjnymi i raportowymi w zakresie cen transferowych.


Projektowane przepisy zasadniczo nie wpływają na obowiązki i terminy w zakresie dokumentacji cen transferowych za 2020 rok. W przypadku podmiotów, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, należy ją sporządzić do 31 grudnia 2021 r. Więcej na ten temat przeczytają Państwo tutaj: https://www.roedl.pl/pl/media/nasze-publikacje/broszury/dokumentacja-cen-transferowych-2020.


Inne planowane zmiany w podatku CIT, istotne dla grup kapitałowych 

 

 

Powyższe regulacje częściową mogą być niekorzystne dla podatników. Przedstawiamy Państwu tylko wybrane zmiany.

 

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące Nowego Polskiego Ładu i wpływu zmian na obciążenia podatkowe prowadzonej działalności, zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Daria Walkowiak-Dobner

adwokat

Associate Partner

+48 71 606 04 18

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu