Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Wyższa stawka VAT na żywność

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​Monika Bartosiewicz​​​

27 marca 2024


Od 1 kwietnia 2024 r. przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT na niektóre produkty spożywcze. Powodem jest spadek inflacji. Oznacza to powrót stawki w wysokości 5% VAT na m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe.
 
Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Dotyczy ona podstawowych produktów spożywczych wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, takich jak owoce, warzywa, produkty ze zbóż, nabiał czy mięso.
 

Konsekwencje dla podatników 

 
Powrót do podstawowej stawki VAT na żywność będzie miał konsekwencje nie tylko dla konsumentów, ale także dla podatników prowadzących sprzedaż detaliczną żywności. Po pierwsze zmiana oznacza konieczność przeprogramowania kas fiskalnych. Po drugie utracą ważność wiążące informacje stawkowe (WIS) wydane dla towarów objętych zerową stawką w trakcie jej obowiązywania.  
 
Masz pytania dotyczące podatku VAT? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie wątpliwości oraz zapewnią kompleksowe wsparcie.


Kontakt

Contact Person Picture

Monika Bartosiewicz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu