Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Wystawianie faktur zaliczkowych od września 2023

PrintMailRate-it

Monika Bartosiewicz

3 października 2023


Od 1 września 2023 r. zmieniły się zasady dotyczące wystawiania faktur zaliczkowych.

Podatnicy VAT nie muszą już wystawiać faktur zaliczkowych, jeśli całość lub część zapłaty otrzymają w tym samym miesiącu, w którym wykonywana jest czynność, za którą otrzymują zapłatę.

Co do zasady podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub świadczenia usług, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie o VAT. 

Zmieniona regulacja dotyczy wyłącznie dostaw rozliczanych na zasadach ogólnych, tj. gdy podatnik musi wystawić fakturę do 15 dnia kolejnego miesiąca.

Wystawienie faktury końcowej w powyższym przypadku wymaga podania dodatkowych danych.

Jeżeli masz pytania dotyczące nowych zasad wystawiania faktur zaliczkowych lub chcesz otrzymać wsparcie w obszarze podatku VAT – skontaktuj się z nami. 

Wspieramy klientów nie tylko w zakresie bieżących rozliczeń podatku VAT, ale także przy poszczególnych transakcjach i przedsięwzięciach zarówno krajowych, jak i wymagających uwzględnienia aspektu transgranicznego.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Bartosiewicz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu