Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.SLIM VAT 3 – kolejne zmiany w podatku VAT

PrintMailRate-it

​Aleksandra Majnusz

7 lipca 2023


1 lipca 2023 r. po wielomiesięcznych pracach wszedł w życie długo wyczekiwany pakiet SLIM VAT 3, czyli ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. To już trzeci pakiet przepisów podatkowych pod tą nazwą, którego celem jest wprowadzenie uproszczeń w podatku VAT.  

SLIM VAT 3 – najważniejsze zmiany 


  1. Podwyższenie limitu wartości sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro. 
  2. Doprecyzowanie zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej – przy dokonywaniu korekty faktur będzie trzeba stosować kurs z faktury pierwotnej.
  3. Przepisy o sankcjach w VAT (o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym) zostaną dostosowane do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 kwietnia 2021 r., przez co fiskus będzie musiał nakładać sankcje w ustawowych widełkach, tj. w wysokości do 15 proc., do 20 proc. i do 30 proc.
  4. Likwidacja wymogu posiadania faktury na potrzeby odliczenia VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. 
  5. Likwidacja obowiązku uzgadniania z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu proporcji do odliczenia podatku naliczonego – wystarczy zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji.
  6. Zwiększenie z 500 zł do 10 tys. zł kwoty pozwalającej na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100 proc., w sytuacji gdy proporcja przekroczyła u niego 98 proc.
  7. Odroczenie o rok obowiązku przesyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących ksiąg rachunkowych (JPK_PIT i JPK_CIT).

Projekt SLIM VAT 3 usuwa wiele zbędnych obowiązków spoczywających na podatnikach i doprecyzowuje zasady, które wynikały uprzednio jedynie z praktyki organów podatkowych oraz samych podatników.

Masz pytania dotyczące podatku VAT? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie wątpliwości oraz zapewnią kompleksowe wsparcie.

Kontakt

Contact Person Picture

Aleksandra Majnusz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu