Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Brak wywozu towarów z Polski to brak WDT – wyrok NSA

PrintMailRate-it
​​​​​​​​​​​Maria Wośkowiak-Adamczyk
10 kwietnia 2025

13 marca 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok (sygn. I FSK 2148/21) w sprawie sposobu opodatkowania VAT dostawy towarów na rzecz kontrahenta unijnego w sytuacji braku fizycznego wywozu towaru z terytorium kraju. 


Czego dotyczyła sprawa?


Sprawa dotyczyła spółki, która wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów
​i usług. W ramach prowadzonej działalności spółka dokonuje sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) na rzecz klientów z innych krajów UE. Ze względu na specyfikę towarów oraz organizację transportu przez nabywcę zdarza się, że pozycje objęte fakturą nie są od razu wysyłane do klienta i przez pewien czas znajdują się w magazynie spółki. Taka organizacja sprzedaży wynika ze specyfiki produktów oferowanych przez spółkę, jak również z wymagań i oczekiwań klientów, do których musi się zastosować. 

W związku z tym spółka rozpoznaje obowiązki podatkowe w następujący sposób:

  1. Jeśli w miesiącu wystawienia faktury nie doszło do wywozu towaru do innego państwa UE lub brak jest dokumentów potwierdzających wywóz, sprzedaż nie jest wykazywana.
  2. W kolejnym miesiącu, jeśli pojawią się dokumenty potwierdzające wywóz, wykazuje WDT i stosuje stawkę 0%.
  3. Jeśli w kolejnym miesiącu brak jest dokumentów potwierdzających wywóz, wykazuje sprzedaż ze stawką 23%. Po otrzymaniu potwierdzenia dostarczenia towaru, koryguje deklarację. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nie zgodził się ze spółką. Uznał, że dopiero po faktycznym dokonaniu wywozu przedmiotowe transakcje będą wypełniać znamiona WDT. Zatem w przypadku niedokonania fizycznego wywozu towarów miejscem dostawy towarów jest magazyn spółki na terytorium kraju. Transakcje te mają zatem charakter dostaw krajowych i powinny zostać opodatkowane stawką 23%. Nie przekreśla to możliwości uznania dostawy za WDT, ale dopiero w momencie, gdy dojdzie do wywozu towaru, a spółka uzyska dokumenty potwierdzające wywóz. 

Spółka zaskarżyła interpretację podatkową, jednak przegrała w obu instancjach – zarówno na poziomie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), jak i NSA. 

Co to oznacza dla przedsiębiorców? 


Dla podatników wyrok NSA oznacza, że jeżeli towar nie został fizycznie wywieziony do innego państwa UE w miesiącu, w którym wystawiono fakturę, transakcja nie kwalifikuje się jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). W takiej sytuacji, podatnik musi wykazać sprzedaż z krajową stawką VAT 23%. Dopiero po faktycznym wywozie towaru i uzyskaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających wywóz, podatnik może skorygować swoją deklarację VAT, stosując stawkę 0%.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy muszą w pierwszej kolejności upewnić się, kiedy miał miejsce wywóz towarów – czy w miesiącu, kiedy została wystawiona faktura, czy w kolejnym. Dlatego że – myśl wydanego wyroku NSA – bez fizycznego wywozu towaru nie jest możliwe zakwalifikowanie transakcji jako WDT. Transakcja taka stanowi na gruncie VAT sprzedaż krajową. Oczywiście uzyskanie odpowiednich dokumentów potwierdzających wywóz upoważnia przedsiębiorcę do zakwalifikowania danej dostawy jako WDT i opodatkowania jej zerową stawką VAT. 

Jeśli masz wątpliwości dotyczące prawidłowego rozliczania WDT – skontaktuj się z nami​, chętnie pomożemy Ci prawidłowo przeprowadzić proces korekty deklaracji VAT i zapewnimy fachowe wsparcie w tym zakresie.
Deutschland Weltweit Search Menu