Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Fundacja rodzinna już w polskim prawie

PrintMailRate-it

​Monika Spotowska

1 czerwca 2023


W maju 2023 r. zaczęła obowiązywać długo oczekiwana ustawa o fundacji rodzinnej. Jeszcze przed wejściem w życie ustawa była nowelizowana.
Fundacja rodzinna – najważniejsze zmiany 


Wysokość stawki PIT dla beneficjentów świadczeń fundacji należących do I i II grupy podatkowej, według ustawy o spadkach i darowiznach, wynosi 10%. Wobec tego w przypadku wypłaty świadczeń takim osobom organ podatkowy pobierze 15% CIT od fundacji oraz 10% PIT od beneficjenta. Pierwotnie PIT w takim przypadku miał wynosić 15%. Przypomnijmy, że beneficjenci należący do grupy 0 w ogóle nie płacą PIT.

Fundatorem lub beneficjentem fundacji rodzinnej może być wspólnik spółki opodatkowanej estońskim CIT. Pierwotnie uchwalona ustawa nie zakładała takiego rozwiązania. 

Oprócz powyższych zmian nowelizacja wprowadziła: 

  • rezygnację ze zwolnienia z podatku CIT przychodów fundacji z najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku wykorzystywane do prowadzenia działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany, 
  • wsteczne opodatkowanie fundacji rodzinnej w organizacji, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od dnia jej powstania nie zostanie wpisana do rejestru fundacji rodzinnych, 
  • wyłączenie kosztów finansowania dłużnego od pożyczek udzielonych przez fundację rodzinną z limitu wskazanego w art. 15c ustawy o CIT.

Jeżeli jesteś zainteresowany analizą opłacalności wdrożenia tej formy sukcesji przedsiębiorstwa lub masz pytania dotyczące fundacji rodzinnych w Polsce – skontaktuj się z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu