Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Fundacja rodzinna – nowa instytucja w polskim prawie

PrintMailRate-it

​Monika Spotowska

21 lutego 2023


aktualizacja: 17 sierpnia 2023

22 maja 2023 r. do polskiego porządku prawnego weszła nowa instytucja – fundacja rodzinna. 


Na czym polega fundacja rodzinna?


Wprowadzenie fundacji rodzinnej ma na celu minimalizację ryzyka nieudanej sukcesji oraz zagwarantowanie kontynuacji działalności biznesowej przedsiębiorstwa. Założenia fundacji rodzinnej to ochrona majątku przed podziałem oraz umożliwienie jego pomnażania, a także czerpanie z niego korzyści, które będzie można przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania osób wskazanych przez fundatora.


Fundacja rodzinna to podmiot posiadający osobowość prawną z siedzibą na terytorium Polski. Fundatorem może być osoba fizyczna (osoby fizyczne) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a do jej utworzenia konieczne jest sporządzenie przez notariusza aktu założycielskiego albo testamentu obejmującego oświadczenie o utworzeniu fundacji rodzinnej. 


Następnie konieczne jest sporządzenie statutu, wniesienie wybranego mienia do fundacji rodzinnej oraz wpis do rejestru fundacji rodzinnych. Przepisy te w dużej mierze odpowiadają przepisom regulującym spółki prawa handlowego, co umożliwia korzystanie z doktryny wypracowanej w ramach przepisów Kodeksu spółek handlowych.


Beneficjentem fundacji rodzinnej może zostać zarówno osoba fizyczna (włączając w to fundatora), jak i organizacja pożytku publicznego. Krąg beneficjentów określa akt założycielski. 


Bycie beneficjentem lub fundatorem fundacji rodzinnej nie wyklucza udziału w spółce rozliczającej się na zasadach estońskiego CIT.


Organy fundacji rodzinnej


W skład organów fundacji rodzinnej wchodzi: zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów. Zarząd odpowiada za prowadzenie spraw fundacji rodzinnej oraz jej reprezentowanie. Oprócz tego odpowiada za podejmowanie czynności związanych z zapewnieniem płynności finansowej i wypłacalności fundacji, tworzenie, prowadzenie i aktualizowanie listy beneficjentów oraz udzielanie informacji beneficjentom fundacji o przysługujących ich świadczeniach.

Rada nadzorcza pełni funkcje nadzorcze w stosunku do zarządu. Statut może rozszerzyć jej uprawnienia w szczególności poprzez zastrzeżenie, że określone czynności zarządu będą mogły zostać dokonane jedynie za uprzednim uzyskaniem zgody rady nadzorczej.

Zgromadzenie beneficjentów składa się z beneficjentów uprawnionych zgodnie z postanowieniami statutu do uczestnictwa w nim. Zgromadzenie jest odpowiedzialne za podejmowanie najważniejszych uchwał dotyczących działalności fundacji rodzinnej.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację rodzinną


Fundacja rodzinna w Polsce będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie: 

  1. zbywania mienia, o ile mienie nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
  2. najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
  3. przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
  4. nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
  5. udzielania pożyczek:
  • spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
  • spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
  • beneficjentom;


6. obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;


7. produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej, oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;


8. gospodarki leśnej.


W przypadku gdy działalność fundacji będzie wykraczać poza wskazany zakres, taka działalność będzie opodatkowana podatkiem CIT w wysokości 25% podstawy opodatkowania, co ma stanowić zabezpieczenie przed nadużyciami. 

Opodatkowanie fundacji rodzinnej


Przekazywanie środków między fundatorem a fundacją rodzinną w Polsce jest z zasady neutralne podatkowo. Przychody z działalności gospodarczej nieprzekraczającej zakresu wskazanego w ustawie korzystają ze zwolnienia z CIT. Podatek płatny będzie dopiero w momencie wypłaty świadczenia na rzecz beneficjentów. Zastosowanie znajdzie tu atrakcyjna 15% stawka CIT. Świadczenia uzyskane przez beneficjentów fundacji rodzinnej korzystają z preferencyjnego opodatkowania, a nawet zwolnienia z PIT, w zależności od stopnia pokrewieństwa z fundatorem.

Fundacja rodzinna nie będzie zwolniona z podatku od przychodów z budynków, co oznacza, że jej budynki o wartości początkowej przekraczającej łącznie 10 mln zł będą opodatkowane stawką 0,035 proc. miesięcznie.

Jeśli masz pytania związane z funkcjonowaniem fundacji rodzinnej – skontaktuj się z naszymi ekspertami.


Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu