Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowa definicja budowli – projekt nowych przepisów

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​Jakub Wajs

19 czerwca 2024


Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a w nim nowej definicji budynku i budowli.

We wcześniejszych zapowiedziach wskazywano na zamiar doprecyzowania przepisów, zapewnienie określoności przepisów podatkowych, ale także na zachowanie – w jak największym stopniu – fiskalnego status quo. Czas pokaże, czy te plany się powiodły, jednak już teraz przewidujemy, że rozwiązana zostanie tylko część problemów, a w niektórych przypadkach powstaną nawet nowe wątpliwości.

Nowa propozycja jest miksem dotychczasowej definicji podatkowej, definicji z prawa budowlanego i dorobku części orzecznictwa (w dużej mierze mniej korzystnego dla podatników). 

Nowa definicja budowli


Bazą nowego rozwiązania jest przede wszystkim definicja budowli, która wyszczególnia pięć kategorii obiektów:

  • obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową; 
  • części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli; 
  • części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych; 
  • fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń;
  • przyłącza do obiektu budowlanego.

Zgodnie z nową definicją obiekty te są budowlami, jeżeli są wykonane z użyciem wyrobów budowlanych.
Pierwsza kategoria odnosi się do załącznika nr 4, który staje się jednym z najważniejszych elementów nowej definicji. Znajduje się w nim 28 pozycji obiektów, które ustawodawca zdecydował się wskazać wprost jako stanowiące budowle. Znaczna część tej listy powiela katalog znany z dotychczasowej definicji budowli określonej w prawie budowlanym. 

Załącznik zawiera też pozycje, których dotychczasowa definicja nie wymieniała, np.:

  • odkryty: obiekt sportowy i obiekt rekreacji;
  • obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem;
  • przekrycie namiotowe;
  • powłoka pneumatyczna oraz wiele innych.

Pozostałe zmiany


  • zdefiniowanie budynku podobnie jak dotychczas, z zastrzeżeniem że część obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4, spełniająca kryteria budynku, stanowi budynek;
  • zdefiniowanie obiektu budowlanego krócej niż dotychczas, jako „budynki lub budowle” – co może mieć znaczenie normatywne, ponieważ zgodnie z projektem wymogiem będzie, by taki obiekt był „wykonany”, a nie „wzniesiony” z użyciem wyrobów budowlanych;
  • zdefiniowanie całości techniczno-użytkowej poprzez położenie nacisku na element realizacji określonego celu gospodarczego (powiązanie funkcjonalne);
  • zdefiniowanie trwałego związania z gruntem poprzez odwołanie się do szerszej interpretacji tego pojęcia, tj. przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym;
  • powrót do koncepcji objęcia opodatkowaniem instalacji i urządzeń, jeżeli stanowią wraz z budowlą całość techniczno-użytkową.

Wydaje się, że ustawodawca poszedł w kierunku rozbudowania definicji budowli, co generalnie dla wielu podatników może się okazać niekorzystne.

Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub analizę w zakresie podatku od nieruchomości – już teraz skontaktuj się​ z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Jakub Wajs

radca prawny, doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu