Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Publiczne ujawnianie sprawozdania o podatku dochodowym – nowelizacja ustawy o rachunkowości

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​Paulina Janka

16 maja 2024


6 kwietnia 2024 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest implementacja dyrektywy 2021/2101 i tym samym wprowadzenie wymogu publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje.

Cel nowelizacji


Obecnie jednostki dominujące z siedzibą lub zarządem na terytorium Polski i wchodzące w skład grupy kapitałowej, której skonsolidowane przychody wynikające ze sprawozdania finansowego przekroczyły w poprzednim roku próg 750 mln euro (3,25 mld zł), są zobowiązane do sporządzenia i złożenia informacji CBC-R. Raporty CBC-R zawierające informacje o grupie kapitałowej przekazywane są Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). 

Nowy obowiązek wynikający z nowelizacji ustawy o rachunkowości obliguje ponadto do publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje. Sprawozdanie na temat informacji o podatku dochodowym ma zwiększyć publiczną kontrolę podatków dochodowych od osób prawnych płaconych przez przedsiębiorstwa wielonarodowe prowadzące działalność w UE w celu dalszego wspierania przejrzystości korporacyjnej i odpowiedzialności przedsiębiorstw. 

Kogo obejmie obowiązek?


Ustawa nakłada obowiązek publicznego ujawnienia sprawozdania o podatku dochodowym na:

  • jednostki dominujące najwyższego szczebla oraz na jednostki samodzielne, jeżeli przychody ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym tej jednostki przekraczają dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych kwotę 3,5 mld zł;
  • jednostki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG1prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału lub jednostki zależnej, jeżeli przychody przekraczają dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych kwotę 750 mln euro.

W przypadku grup, które prowadzą działalność jedynie za pośrednictwem jednostek zależnych lub oddziałów, te jednostki zależne i oddziały powinny publikować i udostępniać sprawozdanie jednostki dominującej najwyższego szczebla. Jeżeli te informacje lub to sprawozdanie nie są dostępne lub jednostka dominująca najwyższego szczebla nie przekazuje wymaganych informacji, jednostki zależne i oddziały powinny sporządzać, publikować i udostępniać sprawozdanie na temat informacji o podatku dochodowym, zawierające wszystkie posiadane przez nie informacje, uzyskane lub nabyte, oraz oświadczenie wskazujące, że ich jednostka dominująca najwyższego szczebla nie udostępniła niezbędnych informacji. 

PRZYKŁAD 1
Spółka X Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce wchodzi w skład Grupy kapitałowej. Spółka X pełni funkcję jednostki dominującej najwyższego szczebla. Za ostatnie dwa lata obrotowe, tj. za 2023 oraz 2024, spółka osiąga przychody na poziomie 4 mld zł (próg 3,5 mld zł został przekroczony). Spółka zobowiązana jest do sporządzenia, udostępnienia i publikacji sprawozdania o podatku dochodowym.

PRZYKŁAD 2
Spółka Y z siedzibą poza EOG wchodzi w skład grupy kapitałowej. Spółka Y jako przedsiębiorca zagraniczny tworzy w Polsce oddział.  Za ostatnie dwa lata obrotowe, tj. za 2023 oraz 2024, przychody ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej wynoszą 800 mln euro (próg 750 mln euro został przekroczony). Powstaje obowiązek udostępnienia i publikacji sprawozdania o podatku dochodowym. Oddział zwrócił się do spółki dominującej w celu przekazania sporządzonego sprawozdania o podatku dochodowym.

PRZYKŁAD 3
Spółka X Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce wchodzi w skład grupy kapitałowej. Spółka X pełni funkcję jednostki zależnej, która jest kontrolowana przez jednostkę dominującą najwyższego szczebla z siedzibą poza EOG. Za ostatnie dwa lata obrotowe, tj. za 2023 oraz 2024, przychody ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki dominującej wynoszą 800 mln euro (próg 750 mln euro został przekroczony). Dla Spółki X Sp. z o.o. powstaje obowiązek udostępnienia i publikacji sprawozdania o podatku dochodowym. Jednostka dominująca nie przekazała sprawozdania w celu jego opublikowania przez Spółkę X Sp. z o.o. Spółka X Sp. z o.o. zobowiązana jest do „zastępczego” sporządzenia sprawozdania zawierającego informację, które posiada, uzyskała, lub nabyła od spółki dominującej.

Zakres obowiązków


Nowy obowiązek wynikający z nowelizacji ustawy obejmuje:

  • sporządzenie sprawozdania o podatku dochodowym;
  • złożenie sprawozdania o podatku dochodowym przez kierowników jednostek w terminie 12 miesięcy od dnia bilansowego we właściwym rejestrze sądowym;
  • zamieszczane sprawozdania na stronach internetowych przez co najmniej 5 lat.

Weryfikacja audytorów


Biegli rewidenci i firmy audytorskie będą zobligowani do potwierdzenia w sprawozdaniu z badania, czy dana jednostka była zobowiązana do złożenia sprawozdania o podatku dochodowym, a jeśli była – to czy takie sprawozdanie zostało złożone. Brak dopełnienia obowiązków zagrożony jest karą finansową.

Kiedy nowy obowiązek wejdzie w życie?


Przepisy będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdania o podatku dochodowym za rok obrotowy rozpoczynający się po 21 czerwca 2024 r. W praktyce oznacza to, że obowiązkiem w pierwszej kolejności objęte zostaną spółki, które mają łamany rok rozpoczynający się od lipca 2024 r.

Wyzwania i obowiązki 


Nowe przepisy będą dotyczyły nie tylko jednostek dominujących najwyższego szczebla, ale także ich oddziałów lub jednostek zależnych. Ustawa stanowi implementację dyrektywy europejskiej, co oznacza, że obowiązkami tymi będą objęte wszystkie kraje członkowskie. Dlatego ważne jest, aby z odpowiednim wyprzedzeniem przeanalizować skutki dla swojego przedsiębiorstwa.  

Nie wiesz, czy nowe przepisy będą dotyczyły Twojej firmy? Chcesz się dowiedzieć, kto może korzystać ze zwolnienia? Skontaktuj się​ z nami – przeprowadzimy wstępną analizę w zakresie podlegania nowym obowiązkom i chętnie wesprzemy Cię w dopełnieniu wszelkich formalności.


1 Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię i Liechtenstein.

Kontakt

Contact Person Picture

Paulina Janka

doradca podatkowy

Wyślij zapytanie



Deutschland Weltweit Search Menu