Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



JPK CIT: obowiązki podatkowe dla przedsiębiorców

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Monika Bartosiewicz, Maria Wośkowiak-Adamczyk

7 maja 2025


Z początkiem stycznia 2025 r. weszły w życie obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych. 

Kogo dotyczy JPK CIT?


W pierwszym roku obowiązek dotyczy podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT​, których wartość przychodu w 2024 r. przekroczyła 50 mln euro. Podmioty te będą musiały przesłać JPK CIT za 2025 r. do końca marca 2026 r. 

1 stycznia 2026 r. obowiązkiem zostaną objęci pozostali podatnicy CIT zobowiązani do przesyłania ewidencji JPK VAT, a termin na przesłanie pierwszych ewidencji upłynie dla nich 31 marca 2027 r. 

1 stycznia 2027 r. nastąpi pełne wdrożenie obowiązku, obejmując wszystkich pozostałych podatników CIT oraz spółki osobowe. 

Kto jest zwolniony z JPK CIT?


Obowiązek przesyłania JPK CIT nie dotyczy podatników: 

  • zwolnionych podmiotowo z CIT z wyjątkiem fundacji rodzinnych, 
  • zwolnionych przedmiotowo z CIT, którzy osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku i nie pełnią funkcji płatnika na gruncie przepisów o PIT lub nie są obowiązani przesyłać informacji o podatku do samodzielnego rozliczenia przez podatników PIT, 
  • zobowiązanych do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.

Co to oznacza?


Wprowadzenie JPK CIT wpłynie przede wszystkim na zwiększenie efektywności kontroli podatkowych oraz lepszą identyfikację przez organy podatkowe obowiązków, które nie zostały dopełnione przez podatnika. Z tego względu przedsiębiorcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku terminowego i prawidłowego złożenia JPK CIT, narażą się na sankcje finansowe oraz dodatkowe kontrole podatkowe. Nowe przepisy wymuszają na podatnikach przeprowadzenie audytów w zakresie prowadzonych ksiąg rachunkowych oraz w zakresie prowadzonych tabel amortyzacyjnych zarówno do celów CIT, jak i do celów rachunkowych. Od czego więc zacząć? 

Zaufaj eksperto​​m


Biorąc pod uwagę wymagany nakład pracy oraz konieczność zaangażowania wielu specjalistów, prace wdrożeniowe należy rozpocząć jak najszybciej. Nasi eksperci pomogą Ci wdrożyć JPK CIT w trzech prostych krokach: 

  1. Etap 1: Analiza wstępna i diagnoza potrzeb (analiza fit & gap)
  2. Etap 2: Mapowanie kont na cele JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR
  3. Etap 3: Wsparcie przy wdrożeniu JPK_CIT

Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w zakresie przygotowania do wdrożenia JPK CIT – skontaktuj się​ z nami.

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu