Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.JPK CIT – krok na drodze do cyfryzacji już od 2025

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​Dominika Tyczka-Szyda, Monika Bartosiewicz

14 maja 2024


Na podatników CIT zostaną niedługo nałożone nowe obowiązki związane z JPK CIT, czyli księgami rachunkowymi w formie elektronicznej. 

Kiedy JPK CIT będzie obowiązkowy


Zgodnie z aktualnymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r. To oznacza, że niektóre podmioty będą musiały przesłać JPK CIT za 2025 r. do końca marca 2026 r. 

Co się zmieni?


Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą musieli prowadzić je przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu złożenia rocznego zeznania podatkowego. 

Zmiany wiążą się z koniecznością raportowania bardziej szczegółowych danych, a także dostosowania systemów finansowo-księgowych oraz samych procesów księgowych. W związku z tym niezbędne będzie przygotowanie narzędzi umożliwiających wygenerowanie raportu.

JPK CIT – kogo dotyczy?


Obowiązki zostaną wprowadzone etapami, za lata podatkowe rozpoczynające się po:

  • 31 grudnia 2024 r. w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro,
  • 31 grudnia 2025 r. w przypadku podatników CIT (innych niż ww.) obowiązanych przesyłać ewidencję JPK VAT, 
  • ​31 grudnia 2026 r. w przypadku pozostałych podatników CIT.

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nowy obowiązek będzie dotyczył również przedsiębiorców, którzy posiadają w Polsce zarejestrowane oddziały lub rozliczają zakłady podatkowe – jeśli na poziomie całego przedsiębiorstwa (także biznesu prowadzonego poza Polską) spełnione będzie wskazane powyżej kryterium przychodowe. 

Obecnie opublikowany przez MF schemat JPK CIT jest w trakcie konsultacji. Ministerstwo nie planuje jednak opóźniać wprowadzenia plików JPK CIT.

Zaufaj ekspertom


Biorąc pod uwagę wymagany nakład pracy oraz konieczność zaangażowania wielu specjalistów, warto z wyprzedzeniem przygotować się do nadchodzących zmian. Nasi eksperci przeanalizują sytuację Twojej spółki pod kątem terminu objęcia obowiązkiem. Wskażemy zakres zmian i harmonogram ich wejścia. 

Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w zakresie przygotowania do wdrożenia JPK CIT – skontaktuj się​ z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Contact Person Picture

Monika Bartosiewicz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

ProfilDeutschland Weltweit Search Menu