Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Hipotetyczne odsetki a wypłata dywidendy – co należy wiedzieć przed podjęciem uchwały

PrintMailRate-it

​​​​​Anna Harasimowicz

27 stycznia 2025​

​​​​

Polskie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od kilku lat przewidują preferencję podatkową dla podatników CIT​ umożliwiającą zaliczenie do kosztów podatkowych hipotetycznych kosztów pozyskania kapitału zewnętrznego, w przypadku gdy źródłem tego finansowania są: 

  1. dopłaty wnoszone przez wspólników lub 
  2. tzw. zyski zatrzymane, 

– w łącznej wysokości do 250 tys. zł rocznie. 

Na czym polegają hipotetyczne odsetki?


Rozwiązanie polega na uwzględnieniu w kalkulacji CIT kwoty odsetek, które spółka miałaby obowiązek zapłacić w sytuacji, gdyby zamiast własnego finansowania (zyskami lub dopłatami od wspólników) korzystała z kapitału zewnętrznego. 

Wprowadzenie instytucji hipotetycznych odsetek miało na celu wyrównanie korzyści podatkowych związanych z finansowaniem zewnętrznym oraz z tworzeniem kapitałów własnych. Hipotetyczne odsetki stanowią zachętę dla podatników do akumulacji zysków i zwiększenia atrakcyjności finansowania własnego wobec zewnętrznych źródeł. Skorzystanie z możliwości, jakie dają przepisy ustawy o CIT, może przynieść wymierne oszczędności podatkowe. 

Co istotne w przypadku skorzystania z hipotetycznych odsetek – dopłaty nie można zwrócić, a zatrzymanego zysku podzielić i wypłacić wcześniej niż po upływie trzech lat. Jeżeli zwrot dopłaty lub podział i wypłata zysku zostaną dokonane z naruszeniem terminu, wartość hipotetycznego kosztu odsetkowego lub jego części będzie stanowić przychód podatkowy. W konsekwencji powstaje konieczność zwrotu wartości dokonanych odliczeń. 

Dlatego w celu minimalizacji ryzyka podatkowego należy zachować szczególną ostrożność przy przygotowywaniu uchwał o wypłacie zysku. Błąd w uchwale może wiązać się z powstaniem ryzyka zakwestionowania prawa do hipotetycznych odsetek.

Jeżeli w Twoim przedsiębiorstwie zostały rozliczone hipotetyczne odsetki lub chcesz skorzystać z tej formy preferencji podatkowej – skontaktuj się​ z nami. Pomożemy w odpowiednim wdrożeniu preferencji zarówno od strony prawnej, jak i podatkowej. 

Kontakt

Contact Person Picture

Anna Harasimowicz

biegły rewident

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu