Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowe obowiązki raportowania ESG – Sejm przyjął ustawę implementującą dyrektywę CSRD

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​Maciej Ogórek

27 listopada 2024


Dyrektywa CSRD w polskim prawie – co się​ zmienia?


21 listopada 2024 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu jest implementacja do polskiego porządku prawnego dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD.

Co uchwalenie ustawy oznacza dla polskich przedsiębiorstw spełniających kryteria ws​​​kazane w ustawie?


  • Polskie spółki, podobnie jak przedsiębiorstwa w innych krajach UE będą zobowiązane do corocznego raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
  • Raport zrównoważonego rozwoju będzie podlegał wymogom prawnym oraz standardom ESRS przyjętym w formie rozporządzenia unijnego.
  • Obowiązek raportowania ESG zostanie zrównany ze sprawozdawczością finansową, a raport będzie podlegał atestacji przez biegłych rewidentów.
  • Brak sporządzenia raportu zrównoważonego wiązać się będzie z odpowiedzialnością karną.

Przedsiębiorstwa spoza obowiązku raportowania – na co się przygotować?


Dla przedsiębiorstw niezobowiązanych bezpośrednio do raportowania może to natomiast oznaczać konieczność zbierania danych w zakresie wpływu przedsiębiorstwa na środowisko oraz kwestie społeczne. Takich danych mogą wymagać kontrahenci bądź spółki w grupie kapitałowej, które będą sporządzać samodzielnie raport ESG.

Harmonogram wdrożenia nowych re​gulacji


Raportowanie będzie obowiązkowe:

  • od 2024 r. –  w odniesieniu dużych spółek interesu publicznego,
  • od 2025 r. – w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw (powyżej 250 pracowników i/lub 50 mln EUR obrotów i/lub 25 mln EUR całkowitych aktywów),
  • od 2026 r. – w odniesieniu do MŚP notowanych na giełdzie.

Ustawa trafi teraz do prac w Senacie. Będziemy informować o jej wejściu w życie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu się do nowych wymogów lub chcesz dowiedzieć się więcej o raportowaniu ESG​, skontaktuj się​ z nami »

Kontakt

Contact Person Picture

Maciej Ogórek

radca prawny

Wyślij zapytanie

Profil

​​

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu