Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



SENT – nowe obowiązki dla sektora odzieżowego

PrintMailRate-it

​​​​​​​Katarzyna Niedabylska

3 kwietnia 2025 

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia SENT, które wprowadzi szereg nowych obowiązków dla podmiotów działających w branży odzieżowej. 


Czym jest SENT?


SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu, jest wykorzystywany przez Krajową Administrację Skarbową do monitorowania drogowego i kolejowego przewozu i obrotu towarów. Dlatego podmioty, które:

  • wysyłają, odbierają, przewożą towary objęte systemem SENT,
  • dokonują obrotu paliwem opałowym,
  • wykonują międzynarodowy przewóz rzeczy,

mają obowiązek dokonania zgłoszenia takiego przewozu do elektronicznego rejestru SENT oraz jego uzupełniania i aktualizacji. 

Nowe obowiązki dla sektora odzieżowego


Nowe rozporządzenie rozszerzy wymóg zgłaszania przewozów w SENT na odzież i obuwie. Obowiązkiem monitorowania objęte zostaną towary: 

  • z działu 61 i 62 CN – artykuły odzieżowe i dodatki odzieżowe,
  • z działu 64 CN – obuwie, getry i tym podobne; części tych artykułów,
  • z pozycji CN 6309 00 00​​ – odzież używana i pozostałe artykuły używane, 

przywożone do Polski zarówno z UE, jak i spoza UE. 


​Przewozy powyższych towarów rozpoczynające się w Polsce będą co do zasady zwolnione z obowiązku monitorowania. 
Wyjątki: 

  • towary pochodzące z terytorium państwa trzeciego po uprzednim dopuszczeniu ich w Polsce do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej i których miejsce dostarczenia towaru jest poza Polską lub 
  • towary, do których nie dołączono faktury w formie papierowej. ​



Celem pierwszego wyjątku jest większy nadzór nad towarami dopuszczonymi do obrotu w Polsce. A celem drugiego jest, aby podmioty, które będą realizowały przewóz wyżej wskazanych towarów zakupionych w Polsce były zwolnione z obowiązku dokonania zgłoszenia SENT w sytuacji, gdy przewożonemu towarowi będzie towarzyszyć papierowa faktura.

Przewidziane jest również wyłączenie z obowiązku zgłaszania do systemu SENT towarów przewożonych przez operatorów pocztowych w paczkach pocztowych, czyli w przesyłkach rejestrowanych o masie 20 000 g i wymiarach, z których żaden nie może przekroczyć 2000 mm, albo nieprzekraczających 3000 mm dla sumy długości i obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość. W innych wypadkach każda przesyłka będzie podlegała zgłoszeniu do systemu SENT.

W przypadku, gdy w ramach Twojej działalności przewożone są towary wskazane w rozporządzeniu, pamiętaj, że brak zgłoszenia przewozu w systemie SENT może skutkować nałożeniem kar pieniężnych za niedopełnienie obowiązków w wysokości 46% wartości brutto niezgłoszonego towaru, jednak nie mniej niż 20 tys. zł.

Co zmiany oznaczają dla przedsiębiorców? 


Rozporządzenie będzie miało wpływ na działalność przedsiębiorców w zakresie: 

  • zgłoszenia do systemu SENT przewozu towarów z działów 61, 62 i 64 CN oraz pozycji CN 6309 00 00​, 
  • uzupełnienia i aktualizacji danych zawartych w zgłoszeniu, 
  • obowiązków w zakresie przekazywania danych geolokalizacyjnych w trakcie całej trasy przejazdu oraz włączania i wyłączenia lokalizatora. 

Wszystkie działania będą możliwe dopiero po odpowiednim zarejestrowaniu podmiotu w systemie SENT i upoważnieniu osób do obsługi zgłoszeń w jego imieniu.

Zaufaj ekspertom


Jeżeli: 

  • nie wiesz jak dokonać zgłoszenia w systemie,
  • chcesz się dowiedzieć, jak działa SENT, 
  • zastanawiasz się, jak poprawnie przygotować proces obsługi systemu w swojej firmie, 

skontaktuj się z nami​. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania bądź wątpliwości dotyczące kwalifikacji nabywanych towarów oraz sposobu wypełniania i przekazywania zgłoszeń SENT za pośrednictwem systemu PEUSC. ​

Kontakt

Contact Person Picture

Adrian Maczura

doradca podatkowy

Associate Partner

+48 606 640 095

Wyślij zapytanie

Profil

​​

Deutschland Weltweit Search Menu