Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Polski Ład: zniesienie obowiązku dokumentacyjnego dla pośrednich transakcji rajowych

PrintMailRate-it

​Daria Walkowiak-Dobner

2 września 2022 r.


Do Sejmu trafił właśnie projekt zmian w ustawie o CIT, który jest kontynuacją prac nad kolejną wersją Polskiego Ładu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwo Finansów postanowiło wysłuchać podatników i uchylić przepisy dotyczące dokumentowania pośrednich transakcji rajowych. 

Do najważniejszych zmian dotyczących cen transferowych należy uchylenie przepisów w zakresie obowiązków weryfikacji właściciela rzeczywistego i ewentualnych obowiązków dokumentacyjnych dla pośrednich transakcji rajowych – transakcji, w których rzeczywisty właściciel należności jest rezydentem raju podatkowego.

Nowe przepisy z mocą wsteczną od 2021 r. 


Projekt zakłada wprowadzenie przepisu przejściowego, który dotyczy retroaktywnego stosowania zaproponowanych rozwiązań – usuwa kontrowersyjny przepis w taki sposób, jakby go nigdy nie było. Oznacza to, że uchylenie obowiązków dotyczących pośrednich transakcji rajowych będzie miało zastosowanie do transakcji realizowanych w 2021 r. Jest to cały okres, w którym funkcjonowały przepisy art. 11o ust. 1a i ust. 1b ustawy o CIT.

Dla podatników, którzy jeszcze nie rozpoczęli prac dotyczących weryfikacji i dokumentowania pośrednich transakcji rajowych, może to być bardzo dobra wiadomość, o ile prace legislacyjne zostaną ukończone jeszcze w tym roku. Planowana nowelizacja oznacza bowiem zniesienie obowiązku, który od początku budził spore kontrowersje i był szeroko krytykowany. 

Na obecną chwilę przepisy wciąż wymagają od podatników przeprowadzenia weryfikacji właściciela rzeczywistego i ewentualnego sporządzenia dokumentacji podatkowej dla transakcji rajowych pośrednich. Termin na wykonanie tych obowiązków przypada na koniec grudnia 2022 r. Projekt zmian w ustawie o CIT znajduje się na wczesnym etapie prac i nie wiadomo, w jakim kształcie przepisy zostaną ostatecznie uchwalone. Dlatego rekomendujemy uważne śledzenie postępu prac nad ustawą. 

Nasi eksperci na bieżąco monitorują i analizują pojawiające się zmiany. 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Daria Walkowiak-Dobner

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu