Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Kim jest biegły rewident i czym się zajmuje?

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​Marcin Kapera

20 września 2024


Biegły rewident to zawód zaufania publicznego. Wysoki prestiż tego zawodu wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a do zostania audytorem wiedzie długa i ciężka droga. Jakie obowiązki ciążą na biegłym rewidencie?


SPIS TREŚCI


Kto to jest biegły rewident?​​


W ustawie o biegłym rewidencie [1a] napisano, że biegłym rewidentem może być:

  • osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek,
  • wspólnik firmy audytorskiej,
  • osoba pozostająca w stosunku pracy z firmą audytorską.


kim jest biegły rewident


Dodatkowo aby pracować jako biegły rewident, należy się znaleźć w rejestrze biegłych rewidentów [1b]. A żeby zostać do niego wpisanym, trzeba:

  • korzystać z pełni praw publicznych i mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • mieć nieposzlakowaną opinię,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  • ukończyć studia wyższe w Polsce lub zagraniczne studia wyższe uznane w Polsce za równorzędne oraz władać językiem polskim w mowie i piśmie,
  • ​uzyskać potwierdzenie od Komisji Egzaminacyjnej po odbyciu:
  1. albo rocznych praktyk w zakresie rachunkowości w państwie UE oraz minimum 2-letnią aplikację w firmie audytorskiej zarejestrowanej w UE pod kierunkiem biegłego rewidenta lub biegłego rewidenta zarejestrowanego w UE,
  2. albo 3-letnią aplikację w firmie audytorskiej zarejestrowanej w UE pod kierunkiem biegłego rewidenta lub biegłego rewidenta zarejestrowanego w UE,
  • złożyć przed Komisją Egzaminacyjną egzaminy dla kandydatów na biegłego rewidenta i egzamin dyplomowy,
  • złożyć ślubowanie.

Jakie są obowiązki i zakres działań biegłego rewidenta?


Biegły rewident ma obowiązek postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem. Ponadto musi stale podnosić kwalifikacje zawodowe i przestrzegać standardów rewizji finansowej, zasad etyki zawodowej oraz uchwał organów Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

Biegły rewident przede wszystkim zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Sprawdza, czy nie zawiera ono istotnych zniekształceń, zwracając uwagę na zgodność z przepisami ustawy o rachunkowości i polityki rachunkowości oraz z obowiązującymi przepisami prawa i postanowieniami umowy lub statusu spółki. Na koniec wydaje opinię, w której stwierdza, czy sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej spółki oraz jej wyniku finansowego.

Oprócz badań finansowych biegły rewident może przeprowadzić audyt w firmie, podczas którego analizuje sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa i wskazuje zagrożenia mogące wystąpić w przyszłości.

Ze względu na swoją szeroką wiedzę na temat rachunkowości i finansów biegły rewident może także świadczyć usługi związane z doradztwem podatkowym i doradztwem rachunkowym.

Jakie są rodzaje opinii biegłego rewidenta?


Opinia biegłego rewidenta zawiera wnioski wynikające z przeprowadzonego badania sprawozdania finansowego. Biegły rewident może wydać opinię:

  • bez zastrzeżeń – jeśli sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodne z przepisami, a ewentualne naruszenia i uchybienia nie są istotne dla wiarygodności sprawozdania finansowego,
  • z zastrzeżeniem (zastrzeżeniami) – jeśli zaszły okoliczności, które uniemożliwiają uzyskanie wystarczającej pewności co do wiarygodności niektórych elementów sprawozdania finansowego, ale nie wpływa to negatywnie na wiarygodność całości sprawozdania,
  • negatywną – jeśli nie zostały spełnione warunki umożliwiające wydanie opinii bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami, ale nie ma przesłanek do odmowy wyrażenia opinii.


opinia biegłego rewidenta


Biegły rewident może też odmówić wydania opinii, jeśli nie uzyskał wystarczających dowodów do wyrażenia miarodajnej opinii o całości sprawozdania finansowego.

Kiedy firma podlega badaniu sprawozdania przez biegłego rewidenta?


Ustawa o rachunkowości [2] określa, że badaniu sprawozdań finansowych​ muszą się poddać:

  1. banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych, oddziały banków zagranicznych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, główne oddziały i oddziały zakładów ubezpieczeń, główne oddziały i oddziały zakładów reasekuracji oraz oddziały zagranicznych firm inwestycyjnych,
  2. jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz przepisów o alternatywnych spółkach inwestycyjnych,
  3. jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
  4. krajowe instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego,
  5. spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji,
  6. pozostałe jednostki, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły minimum dwa z poniższych warunków:
  • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło minimum 50 osób,
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej minimum 2,5 mln euro,
  • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej minimum 5 mln euro.

Ponadto badaniu podlegają:


  • sprawozdania finansowe spółek przejmujących i spółek nowo zawiązanych, sporządzane za rok, w którym nastąpiło połączenie,
  • roczne sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z MSR,
  • roczne połączone sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych z wydzielonymi subfunduszami,
  • roczne sprawozdania jednostkowe subfunduszy.

Zobowiązane do badania sprawozdania finansowego są także te jednostki prowadzące księgi rachunkowe, które dla celów podatkowych wybrały bilansową metodę różnic kursowych.

Kto i kiedy dokonuje wyboru biegłego rewidenta?


Decyzję o wyborze biegłego rewidenta podejmuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki – chyba że statut, umowa lub inne przepisy wiążące jednostkę stanowią co innego. Nie może tego zrobić kierownik jednostki, która podlega badaniu sprawozdania finansowego. Kierownik jednostki jest jednak osobą, która zawiera umowę z biegłym rewidentem (firmą audytorską).

Przepisy nie precyzują dokładnego terminu, w jakim należy wybrać biegłego rewidenta. Trzeba mieć jednak na uwadze terminy związane ze sprawozdaniami finansowymi. Badanie powinno być przeprowadzone przed zatwierdzeniem sprawozdania – tu obowiązuje termin 6 miesięcy od daty bilansowej. Dlatego biegłego rewidenta dobrze wybrać tak, aby mógł swobodnie przeprowadzić badanie w okresie od stycznia do czerwca – w przypadku roku bilansowego zakończonego 31 grudnia.

Podsumowanie

Rola biegłego rewidenta jest kluczowa w celu zapewnienia wiarygodności i rzetelności sprawozdań finansowych jednostek gospodarczych, a co za tym idzie – ochrony obrotu gospodarczego. 

Biegły rewident jest zobligowany do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i podnoszenia kompetencji oraz do przestrzegania wysokich standardów etycznych, niezależności i tajemnicy zawodowej. 

Dzięki swojej pracy biegły rewident aktywnie przyczynia się do ochrony inwestorów i innych interesariuszy danych finansowych oraz informacji prezentowanych przez jednostki w sprawozdaniach finansowych. 


Podstawa prawna:
[1] Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym z dnia 11 maja 2017 r.

[a] art. 3 ust. 2,

[b] art. 4.

[2] Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r., art. 64 ust. 1.

Kontakt

Contact Person Picture

Marcin Kapera

biegły rewident

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu