Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zmiany w ustawie o PPK

PrintMailRate-it

 

6 czerwca 2022 r.

Katarzyna Adamczak, Natalia Patecka​

 

20 maja 2022 r. ogłoszono ustawę o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. Ustawa wprowadza m.in. zmiany w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).
 

Zmiana definicji legalnej podmiotu zatrudniającego

Na skutek rozszerzenia definicji legalnych w ustawie o PPK podmiotem zatrudniającym jest również płatnik, jeżeli pracodawca lub zleceniodawca określeni w ustawie o PPK nie posiadają numeru identyfikacyjnego – NIP lub REGON.
 

Termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK

Po zmianie termin zawarcia przez podmiot zatrudniający umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej jest określony na nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, z zastrzeżeniami określonymi w ustawie o PPK.
 
Dotychczas podmiot zatrudniający mógł zawrzeć taką umowę później, bo po upływie 3. miesiąca zatrudnienia u niego, nie później jednak niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, z zastrzeżeniami określonymi w ustawie o PPK.
 

Oświadczenie uczestnika PPK o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK

Na skutek zmiany uczestnik PPK składa podmiotowi zatrudniającemu oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz uczestnika PPK. W przypadku zatrudnienia przez klika podmiotów zatrudniających, uczestnik PPK składa oświadczenie wybranemu podmiotowi zatrudniającemu.
 
Uprzednio ww. oświadczenie uczestnik PPK składał w ciągu 7 dni „po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia" (art. 19 ust. 1 ustawy o PPK).

Wpłata dodatkowa finansowana przez uczestnika PPK
 
Wpłata dodatkowa przez uczestnika PPK w wysokości do 2% jego wynagrodzenia „obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył deklarację wpłaty dodatkowej" (art. 27 ust. 3a ustawy o PPK).
 

Ewidencja wpłaty powitalnej

 
Wpłata powitalna jest ewidencjonowana na rachunku uczestnika PPK w ciągu 45 dni po zakończeniu kwartału. Wcześniej termin ten wynosił 30 dni po zakończeniu kwartału.
 
Opisane zmiany są jednymi z wielu, jakie zostały wprowadzone na mocy nowelizacji ustawy o PPK.
 
Gdyby chcieli Państwo uzyskać więcej informacji w tym zakresie zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Michał Zakrzewski

radca prawny

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu