Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Przełomowy wyrok w podatku od nieruchomości

PrintMailRate-it

Jakub Wajs

5 lipca 2023


4 lipca 2023 r. Trybunał Konstytucyjny (TK) wydał przełomowy wyrok sygn. SK 14/21 w zakresie podatku od nieruchomości. TK uznał, że definicja budowli wynikająca z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z Konstytucją RP. 

Na czym polega problem? 


W myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Definicja aż dwukrotnie odwołuje się do przepisów prawa budowlanego, czyli przepisów niepodatkowych. Co więcej, ogólne odesłanie do „przepisów prawa budowlanego" nie pozwala na określenie, które akty prawne (rangi ustawowej czy pozaustawowej) należą do prawa budowalnego. W efekcie podatnik nie może mieć pewności czy organ podatkowy dany akt prawny uzna za należący do prawa budowlanego czy nie. W konsekwencji odesłanie do pojęcia przepisów prawa budowlanego, uniemożliwia podatnikom ustalenie czy należące do nich budowle są objęte podatkiem od nieruchomości czy nie.

Z tego względu TK uznał definicję budowli zawartą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych za niezgodną z Konstytucją. Ustawodawca musi zmienić tę definicję w taki sposób, by nie odwoływała się do ustaw niepodatkowych. 

Skutki orzeczenia 


Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej definicji budowli o 18 miesięcy. Ustawodawca ma teraz czas na przygotowanie i wprowadzenie nowego uregulowania definicji legalnej budowli. Równolegle, zmianie powinna ulec także definicja budynku, która również odwołuje się do „przepisów prawa budowlanego".

Wyrok może mieć więc duże znaczenie dla opodatkowania szeroko rozumianych obiektów budowlanych. Jeżeli masz pytania dotyczące powyższego wyroku oraz podatku od nieruchomości, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Jakub Wajs

radca prawny, doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu