Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Podatek u źródła od nabywanych usług ubezpieczeniowych – korzystny wyrok WSA

PrintMailRate-it

Anna Piskor, Agnieszka Gliwińska

29 sierpnia 2023 r. 


24 sierpnia 2023 r. zapadł korzystny dla naszego klienta wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w zakresie podatku u źródła od nabywanych usług ubezpieczeniowych. 

Na czym polega problem

Problem dotyczył kwalifikacji usług ubezpieczeniowych i usług pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonych przez brokera jako usług o charakterze podobnym do świadczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Organ w wydanej interpretacji indywidualnej (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.684.2022.2.AW) uznał, że usługi ubezpieczeniowe są podobne do usług gwarancji i poręczeń, a usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego stanowią de facto usługi doradcze – w związku z czym płatności z tych tytułów podlegają dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy i CIT, czyli podlegają w Polsce opodatkowaniu u źródła.

Wyrok WSA we Wrocławiu

Interpretacja jest niezgodna z dominująca już linią orzeczniczą sądów administracyjnych. WSA we Wrocławiu (sygn. Wr/SA 165/23) zgodził się z przedstawioną argumentacją i uznał, że zarówno usługi ubezpieczeniowe, jak i usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego nie stanowią usług podobnych do gwarancji i poręczeń czy też usług doradczych, w związku z czym nie podlegają pod dyspozycję art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.

W uzasadnieniu ustnym sędzia wskazywała na wyraźne różnice pomiędzy usługami ubezpieczeniowymi a gwarancjami i poręczeniami. Podkreśliła, że nie ma wątpliwości co do odrębnego charakteru obu rodzajów usług, a uznanie ubezpieczeń za usługi podobne do gwarancji i poręczeń stanowiłoby niedopuszczalną w prawie podatkowym wykładnię rozszerzającą.  

Jednocześnie odnosząc się do opłat za usługi brokera sąd zauważył, że usługi te są świadczeniami kompleksowymi, składającymi się z różnych elementów, jednak ich istotą jest pośrednictwo pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi a nabywcami ubezpieczeń. Nie można stwierdzić, że stanowią one świadczenia o charakterze doradczym, lecz stanowią odrębną kategorię jaką są usługi pośrednictwa, niewymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.

Podsumowanie

Wyrok ten wpisuje się w ugruntowaną już linię orzeczniczą. Rozstrzygnięcie to, podobnie jak i inne w tym zakresie, są niezwykle istotne dla polskich przedsiębiorców nabywających tego typu usługi od podmiotów zagranicznych – niejednokrotnie zdobycie dokumentacji pozwalającej na skorzystanie z preferencji na podstawie odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowiło dla nich wyzwanie i decydowali się na pobór podatku w pełnej stawce, tj. 20%.

Niestety Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dalszym ciągu wydaje negatywne rozstrzygnięcia w tym zakresie i konieczne jest dochodzenia praw przed sądem. Należy jednak mieć nadzieję, że powiększająca się baza pozytywnych rozstrzygnięć sądowych wpłynie również na zmianę podejścia organów skarbowych.

Przed WSA we Wrocławiu naszego klienta reprezentowały: Anna Piskor, doradca podatkowy, Manager oraz Agnieszka Gliwińska, doradca podatkowy, Senior Associate. 

Kontakt

Contact Person Picture

Agnieszka Gliwińska

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu