Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Ustawa o ochronie sygnalistów

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​Joanna Lech

20 czerwca 2024


14 czerwca 2024 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Zmiany te zakładają m.in. wykreślenie prawa pracy z katalogu obszarów, w ramach których będzie można dokonać zgłoszenia naruszeń. Będą one jednak mogły stanowić katalog dobrowolny. 
 
Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta. Następnie wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem określonych przepisów (art. 5 ust. 4, art. 25 ust. 1 pkt 8 oraz przepisów rozdziału 4), które wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. 
 
Zgodnie z ustawą określona grupa podmiotów będzie zobowiązana do ustalenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, która to wymagać będzie m.in. wcześniejszych konsultacji z zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego, wyłonionymi w trybie przyjętym w podmiocie prawnym, jeżeli nie działa w nim zakładowa organizacja związkowa.
 
Podmioty, które nie są zobowiązane ustawą do wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych będą mogły ustalić i wprowadzić ją dobrowolnie. Jest to o tyle istotne, że brak wewnętrznych regulacji i kanałów do dokonywania zgłoszeń może rodzić ryzyko, że sygnaliści swoje zgłoszenia będą kierować bezpośrednio do organów publicznych (zgłoszenia zewnętrzne). Takie rozwiązanie każdorazowo pozbawia pracodawcę możliwości wyjaśnienia naruszenie na poziomie wewnętrznym.
 
Już teraz rekomendujemy rozpoczęcie przygotowań do wykonania obowiązków określonych ustawą. W razie jakichkolwiek pytań – skontaktuj się​ z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Joanna Lech

radca prawny

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu