Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zmiany w uldze B+R w świetle globalnego podatku minimalnego

PrintMailRate-it

​​​​​​Dominika Górska, Magdalena Skurowska

5 marca 2025


21 lutego 2025 r. w Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje dotyczące kierunku modyfikacji ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi B+R​) w kontekście przepisów o opodatkowaniu wyrównawczym. 

Celem tych konsultacji i zmian jest zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski, na którą negatywny wpływ może mieć wdrożenie 15% minimalnego globalnego podatku dochodowego (GloBE). 

Kierunki reformy ulgi B+R w kontekście globalnego podatku minimalne​go: 


  1. Wariant 1: rozszerzenie zwrotu gotówkowego niewykorzystanej ulgi B+R odliczanej od podstawy opodatkowania (maks. w ciągu 4 lat od uzyskania prawa do zwrotu) na wszystkich podatników bez zasadniczych zmian w konstrukcji ulgi. 
  2. Wariant 2: B+R Tax Credit – zmiana konstrukcji ulgi poprzez możliwość odliczenia jej od podatku zamiast od podstawy opodatkowania. Niewykorzystana część ulgi miałaby być zwracana.
  3. Wariant 3: Rozszerzenie ulgi na dwa komponenty: część obejmującą koszty osobowe i część obejmującą pozostałe koszty. Rozwiązanie miałoby polegać na wyciągnięciu z katalogu kosztów kwalifikowanych B+R tylko kosztów osobowych i stworzeniu dla nich odrębnej ulgi rozliczanej podobnie jak ulga na innowacyjnych pracowników. 

Ministerstwo Finansów zaznacza, że na chwilę obecną to tylko potencjalne kierunki zmian, a ostateczne rozwiązanie jest nadal konsultowane. Jako datę wprowadzenia nowych przepisów Ministerstwo Finansów wskazało 1 stycznia 2026 r.

Choć ostateczny kształt przepisów nie jest znany, pewnym jest, że przedsiębiorców czekają spore zmiany w zakresie rozliczania ulgi B+R. Dlatego warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby w pełni wykorzystać dostępne możliwości i uniknąć potencjalnego ryzyka. Nasi specjaliści pomogą zrozumieć zmiany, ocenić korzyści dla firmy i skutecznie wdrożyć najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się​ z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Aleksandra Majnusz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil



Deutschland Weltweit Search Menu