Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Prawie 109 mln euro dla polskich przedsiębiorców dotkniętych skutkami brexitu

PrintMailRate-it

​Magdalena Skurowska

16 września 2022 r.


Od czasu brexitu przedsiębiorstwa mierzą się z nowymi barierami w handlu, wymianie transgranicznej i w swobodnym przepływie osób, usług i kapitału pomiędzy Unią Europejską (UE) i Zjednoczonym Królestwem (UK). Zgodnie z przeprowadzonymi diagnozami – negatywne skutki wyjścia UK z UE odczuły podmioty gospodarcze z Polski niezależnie od ich wielkości, branży czy regionu działania.


Aby choć w części zrekompensować straty finansowe firm, ustanowiono pobrexitową rezerwę dostosowawczą (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1755 z dnia 6 października 2021 r.).


Na jej podstawie w Polsce powstał Program Re_Open UK, zarządzany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. W ramach programu przyznawane są środki pomocowe polskim przedsiębiorcom negatywnie dotkniętym skutkami brexitu.


Terminy składania wniosków w ramach Re_Open UK


Od 15 września do 21 października 2022 r.  można składać wnioski o dofinansowanie w formie dotacji następujących typów projektów:


  • działania inwestycyjne wspierające nowe kierunki rozwoju przedsiębiorstwa – zastąpienie utraconych w wyniku brexitu źródeł przychodów;
  • dostosowanie do nowych warunków wymiany handlowej z Wielką Brytanią;
  • udział w międzynarodowych targach, wystawach, misjach gospodarczych, czyli poszukiwanie nowych kierunków exportu.

 

Budżet aktualnego konkursu wynosi ok. 56,25 mln euro.


Kolejne nabory przewidziane są od 16 stycznia do 6 lutego 2023 r. oraz od 6 do 27 marca 2023 r.


Jeżeli jesteś mikro, małym, średnim lub dużym przedsiębiorcą działającym na terenie Polski i zostałeś negatywnie dotknięty skutkami wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, skontaktuj się z nami. Nasza ekspertka ds. nowych inwestycji chętnie udzieli odpowiedzi na pytania związane z programem oraz zapewni kompleksowe wsparcie w aplikowaniu o środki finansowe.

Kontakt

Contact Person Picture

Magdalena Skurowska

Ekspertka ds. nowych inwestycji

Wyślij zapytanie


Deutschland Weltweit Search Menu