Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Koszty wspólne w specjalnej strefie ekonomicznej – nowe możliwości optymalizacyjne

PrintMailRate-it
29 marca 2016 r.

Wyrok WSA w Gliwicach z 15 lipca 2015 r., (sygn. akt I SA/Gl 82/15) jest ważnym głosem w sprawie podatkowych konsekwencji łączenia się spółki działającej w specjalnej strefie ekonomicznej ze spółką pozastrefową. Spółka działa na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) oraz poza jej terenem. Ponosi tzw. koszty wspólne, których nie jest w stanie przydzielić do jednej tylko działalności. Spółka przyporządkowuje te koszty do poszczególnych jej rodzajów stosując tzw. klucz przychodowy, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Obecnie planuje połączenie ze spółką prowadzącą jedynie działalność pozastrefową. Nastąpi to przez połączenie udziałów, bez zamykania ksiąg rachunkowych. 


W związku z planowanym połączeniem spółka zapytała, czy w kalkulacji klucza przychodowego za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, powinna uwzględnić również przychody spółki przejmowanej osiągnięte w tym roku podatkowym. Jej zdaniem przychody te należy uwzględnić. Stanowiska tego nie podzielił jednak organ interpretacyjny. Jak stwierdził, w celu kalkulacji tzw. klucza przychodowego spółka przejmująca powinna uwzględnić przychody osiągnięte tylko od momentu połączenia spółek. Od tego bowiem momentu koszty „wspólne” ponoszone przez spółkę przejmującą dotyczą przychodów osiągniętych już po połączeniu.

Interpretacja została jednak uchylona przez wspominany wyrok WSA. Zdaniem sądu art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych daje podstawy do rozliczania współczynnikiem kosztów wspólnych poniesionych w całym roku, w którym doszło do połączenia spółek w trybie przejęcia. Ograniczenie stosowania klucza nie znajduje uzasadnienia w przepisach dotyczących rocznego rozliczania podatku. Stanowisko to jest korzystne dla przedsiębiorców działających w SSE i otwiera nowe możliwości optymalizacyjne. Chętnie udzielimy dalszych informacji w tym zakresie.
 
Nasi doradcy podatkowi w biurach Rödl & Partner: Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław, chętnie pomogą w dokonaniu właściwej kalkulacji limitu dostępnej pomocy publicznej w związku ze zwolnieniami podatkowymi w specjalnych strefach ekonomicznych. Odpowiedzą także na inne pytania z zakresu doradztwa podatkowego oraz udzielą wsparcia w zakresie doradztwa prawnego, związanego z działalnością na terenie SSE oraz doradztwa prawnego w innych obszarach Państwa działalności.

Kontakt

Contact Person Picture

Katarzyna Judkowiak

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu