Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Upadłość niemieckiego udziałowca polskiej spółki – ważne aspekty

PrintMailRate-it

​Karolina Sieraczek

9 marca 2023


Z uwagi na znaczący wzrost kosztów działalności spotykamy się obecnie ze zwiększoną ilością postępowań upadłościowych, które często dotyczą zagranicznych spółek będących udziałowcami m.in. w polskich spółkach.

Upadłość spółki matki może powodować konieczność ogłoszenia upadłości również polskiej spółki. Pozwala to m.in. na zabezpieczenie odpowiedzialności zarządu przed konsekwencjami wynikającymi z osobistej odpowiedzialności majątkiem prywatnym za zobowiązania spółki. W tym celu konieczna jest szczegółowa analiza sytuacji finansowej spółki i istniejących źródeł finansowania.

Zabezpieczenie zagranicznych wierzytelności 


Ogłoszenie upadłości w Niemczech wiąże się także z koniecznością zabezpieczenia wierzytelności w stosunku do spółki matki. Koniecznie trzeba pamiętać o zgłoszeniu niezapłaconych wierzytelności na listę wierzytelności i ustalić czy umowy z polską spółką będą kontynuowane i w jakim zakresie. Dla polskiej spółki istotną kwestią jest wypłacalność spółki matki za dostarczane na bieżąco towary lub świadczone na jej rzecz usługi, co często ma decydujący wpływ na płynność finansową spółki córki. 

Warto pomyśleć o możliwych zabezpieczeniach jeszcze przed wystąpieniem stanu upadłości. Niestety przepisy upadłościowe przewidują również okresy, kiedy takie ustanowienie zabezpieczeń w stosunku do powiązanych podmiotów jest bezskuteczne. Kwestie te są jednak ważne i należy mieć je na względzie określając zasady wzajemnej współpracy. 

Ważne jest przy tym sprawdzenie przepisów prawa niemieckiego, tak aby ustanawiane zabezpieczenia były skuteczne także na gruncie tego prawa.

Przepisy prawa w Niemczech


Nasza kancelaria posiada specjalistów zarówno z niemieckiego, jak i polskiego prawa upadłościowego. Wspieramy klientów na każdym etapie postępowania w Niemczech i w Polsce. Zachęcamy do współpracy z naszymi radcami prawnymi i adwokatami.

Kontakt

Contact Person Picture

Karolina Sieraczek

radca prawny

Associate Partner

+48 71 606 04 15

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu