Home
Internal
International
Kontakt
Oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej ma znaczenie w sferze prawnej osoby rezygnującej i samej spółki. Dla członka zarządu wiąże się ono z wystąpieniem ze spółki oraz przede wszystkim z ustaniem obowiązków, których naruszenie może pociągnąć go do odpowiedzialności za jej zobowiązania. W spółce natomiast zmienia się skład osobowy organu zarządzającego, co może przyczynić się do jego nieprawidłowego obsadzenia.
Mimo doniosłości prawnej omawianego zagadnienia do niedawna nie było zgodności, komu członek zarządu ma złożyć oświadczenie o rezygnacji z pełnienia tej funkcji. Istniejące w tym zakresie odmienne stanowiska sądów wprowadzały niepewność co do ustalenia chwili dojścia rezygnacji do skutku oraz co do samej jej skuteczności. Sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy w uchwale z 31 marca 2016 r. (III CZP 89/2015). W uchwale stwierdzono, że oświadczenie członka zarządu spółki kapitałowej o rezygnacji z tej funkcji jest składane – z wyjątkiem dotyczącym spółek jednoosobowych – spółce kapitałowej reprezentowanej zgodnie z przepisami ustawowymi. Co do zasady zarząd reprezentuje spółkę zarówno przy składaniu oświadczeń woli, jak i przy ich odbieraniu. Oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane natomiast wobec jednego członka zarządu lub prokurenta.
Zarząd powinien reprezentować spółkę kapitałową również przy odbiorze oświadczenia o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu. W tym przypadku złożenie oświadczenia będzie uznane za doręczone w momencie gdy jeden z pozostałych członków zarządu lub prokurent będzie mieć możliwość zapoznania się z jego treścią w toku zwykłych czynności. Sąd Najwyższy odniósł się również do sytuacji, w której rezygnację składa jedyny członek zarządu bądź wszyscy członkowie zarządu jednocześnie. W uzasadnieniu omawianej uchwały wyjaśniono, iż oświadczenie takie powinno zostać przekazane spółce pod jej adresem. Momentem skutecznego doręczenia będzie tutaj natomiast chwila jego doręczenia na adres spółki w sposób umożliwiający podjęcie niezbędnych działań związanych z rezygnacją.
Dodatkowo SN dopuścił możliwość określenia w oświadczeniu o rezygnacji późniejszego terminu jego dojścia do skutku. Dodatkowo SN dopuścił możliwość określenia w oświadczeniu o rezygnacji późniejszego terminu jego dojścia do skutku. Skuteczności oświadczenia nie można jednakże uzależniać od spełnienia się pewnych okoliczności (czyli z zastrzeżeniem warunku). Złożenie rezygnacji członka spółki kapitałowej w przypadku spółki jednoosobowej.
Oświadczenie woli o rezygnacji z funkcji członka zarządu może zostać dokonane co do zasady w każdej formie (dla celów dowodowych zalecane jest dochowanie tradycyjnej formy pisemnej). Wyjątkową sytuacją jest składanie oświadczeń woli w tzw. spółce jednoosobowej. W przypadku, gdy wspólnik, któremu przysługują wszystkie udziały lub który jest jedynym wspólnikiem, a udziały przysługują jemu i spółce, pełni zarazem funkcję jedynego członka zarządu, to oświadczenie o rezygnacji będzie wymagać zachowania formy aktu notarialnego. O dokonaniu takiej czynności notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego. Analogiczna regulacja obowiązuje w stosunku do spółki akcyjnej. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały podkreślił zarówno interes członka zarządu, rozumiany jako możliwość zakończenia pełnienia swojej funkcji, jak i interes spółki, rozumiany jako możliwość podjęcia działań zmierzających w szczególności do prawidłowej obsady organu. Wydaje się, że takie rozstrzygnięcie godzi oba te interesy i eliminuje istniejące rozbieżności w zakresie składania rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu.
Adwokaci jak i radcowie prawni Rödl & Partner oferują doradztwo prawne w zakresie prawa spółek i transakcji M&A w biurach: Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław.
5.08.2016
Wróć »
dr Monika Behrens
radca prawny
Partner
Wyślij zapytanie
Profil