Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



PPK – plany rozszerzenia programu

PrintMailRate-it
​​​​​​​Michał Majnusz
27 marca 2025

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) ​stały się już stałym elementem rynku pracy, dzięki któremu pracownicy mają możliwość oszczędzania na swoją przyszłość. Z roku na roku zainteresowanie PPK rośnie, także dzięki ponadprzeciętnym zyskom, jakie dotychczas wypracowały programy dla swoich uczestników. 


Aby zwiększyć zainteresowanie programem, Ministerstwo Finansów wraz z Polskim Funduszem Rozwoju planują wprowadzić kolejne zmiany, które mają zachęcić jeszcze większą grupę osób do uczestnictwa w programie. ​

PPK – proponowane zmiany


Autozapis dla wszystkich


Główną propozycją jest objęciem programem osób powyżej 55. roku życia. Dotychczas osoby te mogły przystąpić do programu poprzez aktywne zapisanie się do PPK. W ramach proponowanych zmian osoby po 55. roku życia mają zostać objęte procedurą autozapisu, nie będą musiały więc zapisywać się samodzielnie. Tym samym podział na pracowników objętych autozapisem i z niego wyłączonych zlikwidowany zostałby, a wprowadzono by model, w którym wszyscy pracownicy stają się uczestnikami PPK, o ile dobrowolnie z niego nie zrezygnują.   

Skrócenie okresu autozapisu


Drugą proponowaną zmianą jest skrócenie okresu autozapisu. Przypominamy, że obecnie pracownicy, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w PPK, muszą co 4 lata ponownie decydować, czy podtrzymują rezygnację, czy jednak przystępują do programu. W ramach proponowanych zmian częstotliwość autozapisu zostałaby skrócona do 2 lub 3 lat. 

Inwestowanie środków z PPK


Kolejną propozycją jest rozszerzenie możliwości inwestowania zgromadzonych pieniędzy. Obecnie środki gromadzone w PPK są inwestowane w akcje i obligacje, przy czym oszczędzający ma możliwość wyboru, czy woli oszczędzać w sposób bardziej agresywny, inwestując większą cześć środków w akcje, czy bardziej konserwatywnie, lokując swoje środki w bezpieczniejsze instrumenty finansowe, jakimi są obligacje. Po zmianach oszczędzający mogliby uzyskać możliwość inwestowania w fundusze infrastrukturalne, private equity czy REIT-y, co mogłoby zwiększyć nie tylko dywersyfikację, ale także potencjalne zyski uczestników PPK. 

Jeżeli masz pytania dotyczące zapowiadanych zmian w PPK – skontaktuj się z nami.​​

Kontakt

Contact Person Picture

Michał Majnusz

radca prawny

+48 882 786 777

Wyślij zapytanie



Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu