Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce – kluczowe zmiany w ustawie

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​Małgorzata Kolasa-Dorosz

26 marca 2025 r. 


Skierowana do prezydenta ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi realizację zapowiadanych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce.


Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – co się zmieni?


Ustawa ma zastąpić przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i stanowić samodzielną ustawę regulującą zatrudnianie i dostęp cudzoziemców do rynku pracy w Polsce. 

​​

Ustawa, mając na celu ograniczenie nadużyć i wprowadzenie usprawnień w zatrudnianiu cudzoziemców, przewiduje przede wszystkim następujące zmiany:


1. Wprowadzenie pełnej elektronizacji postępowania w sprawie wydania zezwolenia na pracę.

 

2. Zmiana rodzajów oraz doprecyzowanie przesłanek udzielania i odmowy udzielenia zezwolenia na pracę.


Jako przesłankę odmowy wydania zezwolenia na pracę nowe przepisy ustawy przewidują m.in. przypadek, w którym z okoliczności sprawy wynika, że pracę cudzoziemcowi powierzyłby podmiot, który nie jest agencją pracy tymczasowej działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami, a praca byłaby wykonywana na rzecz osoby trzeciej – zmiany mają na celu ograniczenie tzw. outsourcingu pracowniczego.


Nowo powstałe podmioty zatrudniające cudzoziemców (takie, które prowadzą działalność krócej niż pełny rok podatkowy) lub podmioty zamierzające zatrudnić cudzoziemca, gdy jego czas pracy nie będzie przekraczał 1/2 pełnego wymiaru czasu pracy lub 20 godzin tygodniowo – nie będą miały możliwości uzyskania zezwolenia na pracę na 3 lata. Nowa ustawa przewiduje, że w tym przypadku zezwolenie na pracę może być wydane na czas określony nie dłuższy niż 1 rok.


3. Wprowadzenie dla pracodawców obowiązku przesłania do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopii umowy zawartej z cudzoziemcem przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi.

 

4. Rezygnacja z tzw. testu rynku pracy (informacji starosty) na rzecz procedury, która pozwoli poszczególnym powiatom ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom na terenie danego powiatu w ustalonym okresie.

 

5. Podwyższenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców i przekazywanie nieprawdziwych danych dotyczących zatrudniania cudzoziemców – dla przykładu za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi grozi kara grzywny od 3000 zł do 50 000 złotych.


Łagodniejsze przepisy i rezygnacja z kontrowersyjnych zmian


Wbrew pierwotnym założeniom ustawy w ostatecznym brzmieniu ustawy zrezygnowano z podwyższenia kar finansowych za wykroczenia przeciwko prawom pracowników, niezależnie od ich obywatelstwa.


W ustawie zrezygnowano również z regulacji nakładającej na agencje pracy tymczasowej obowiązek zatrudniania cudzoziemców-pracowników tymczasowych wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z ustawą wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla pracownika tymczasowego na podstawie umowy cywilnoprawnej nie będzie skutkował odmową wydania zezwolenia na pracę.


Jeśli prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Chcesz wiedzieć więcej o nadchodzących zmianach w zatrudnianiu cudzoziemców? Skontaktuj się z nami »​​

​​​

Kontakt

Contact Person Picture

Małgorzata Kolasa-Dorosz

radca prawny

Wyślij zapytanie

​​
Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu