Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Jak zatrudnić w Polsce obywatela spoza Unii Europejskiej – krótki poradnik

PrintMailRate-it

Małgorzata Kolasa-Dorosz

4 sierpnia 2022 r.


Wśród pracodawców rośnie zainteresowanie zatrudnianiem w Polsce obywateli krajów spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii (z tzw. państw trzecich). Na przykładzie nieprzebywającego w naszym kraju obywatela Indii wyjaśniamy, jak legalnie i prawidłowo zatrudnić cudzoziemca w Polsce.


Do legalnego zatrudnienia w Polsce obywatela Indii wymagane są: 

  •  legalny pobyt;
  • legalna praca;
  • zawarcie umowy o pracę / umowy cywilnoprawnej;
  • wykonywanie pracy na warunkach wskazanych w dokumentach legalizujących pracę.

W opisywanym przypadku po znalezieniu potencjalnego kandydata do pracy to przyszły pracodawca ma obowiązek podjąć określone kroki do legalizacji prawa cudzoziemca do pracy w Polsce. 

Zezwolenie na pracę


Najpierw pracodawca musi uzyskać dla pracownika zezwolenie na pracę – o ile cudzoziemiec nie jest zwolniony z posiadania zezwolenia na pracę na mocy ustawy. 

Zezwolenie na pracę mogą składać nie tylko pracodawcy posiadający siedzibę, oddział lub zakład przedsiębiorstwa w Polsce, ale również pracodawcy zagraniczni, którzy mają siedzibę w państwie trzecim i nie posiadają oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Polski. Jest to szczególnie istotne dla pracodawców, którzy zatrudniają za granicą np. wykwalifikowanych specjalistów i chcą ich delegować do polskiego przedsiębiorstwa w ramach współpracy z polskim podmiotem. 



Wniosek o udzielenie zezwolenia na pracę składa podmiot powierzający wykonywanie pracy (nie potencjalny pracownik) do urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy (ew. podmiotu, do którego pracownik zostanie oddelegowany). Wniosek należy – w zależności od typu zezwolenia (jest ich kilka – w zależności od okoliczności danej sprawy) – odpowiednio uzupełnić oraz dołączyć do niego wymagane załączniki wraz z dowodem opłaty za zezwolenie. Można również ustanowić pełnomocnika w sprawie, który będzie brał udział w postępowaniu w imieniu pracodawcy. Ostateczną decyzję o wydaniu zezwolenia lub odmowie podejmuje wojewoda. 



Zezwolenie na pracę zawiera szczegółowo określone warunki zatrudnienia, które muszą znaleźć się w umowie o pracę (umowie cywilnoprawnej). Cudzoziemiec powinien wykonywać pracę wyłącznie na warunkach określonych w zezwoleniu (zmiana niektórych elementów,  np. siedziby podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, nie wymaga wniosku o nowe zezwolenie). Zezwolenie na pracę jest wydawane na czas określony (zasadniczo na maksymalnie 3 lata z możliwością przedłużenia).  

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi po uzyskaniu zezwolenia na pracę ma obowiązek:

  • przekazać jeden egzemplarz zezwolenia na pracę kandydatowi z Indii, aby mógł uzyskać tytuł pobytowy;
  • pisemnie informować wojewodę m.in. o niepodjęciu pracy lub jej przerwaniu przez cudzoziemca;
  • zawrzeć z cudzoziemcem pisemną umowę (zarówno w języku polskim, jak i w  języku zrozumiałym dla cudzoziemca) na warunkach określonych w zezwoleniu na pracę.

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi może złożyć wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę nie wcześniej niż 90 dni i nie później niż 30 dni przed upływem okresu ważności zezwolenia (o ile będzie dotyczyć pracy na tych samych warunkach jak poprzednio). Jeżeli wniosek o przedłużenie zezwolenia został złożony w sposób zgodny z ustawą – pracę cudzoziemca do czasu wydania decyzji o przedłużeniu zezwolenia uznaje się za legalną (należy jednak wciąż monitorować legalność tytułu pobytowego w Polsce). 

Tytuł pobytowy


Aby kandydat z Indii mógł legalnie podjąć pracę w Polsce, po otrzymaniu egzemplarza zezwolenia na pracę musi się postarać o tytuł do pobytu w Polsce (np. wizę pracowniczą). Wniosek o wizę pracowniczą może złożyć osobiście, dołączając wszystkie wymagane dokumenty. W przypadku odmowy wydania wizy posiadane przez przyszłego pracodawcę zezwolenie na pracę nie upoważnia do wjazdu, pobytu ani wykonywania pracy na terytorium Polski.



Aby uzyskać wizę pracowniczą, obywatel Indii prawdopodobnie wybierze placówkę w Mumbaju lub New Delhi (w zależności od miejsca zamieszkania). Wniosek o wizę musi spełniać określone warunki, a także zostać opłacony. Wśród koniecznych do załączenia do wniosku dokumentów znajduje się m.in. dowód posiadania ubezpieczenia medycznego. Wizę krajową wydaje się – albo odmawia się jej wydania – w ciągu 15 dni od dnia złożenia wniosku, jednak termin ten może zostać wydłużony. 

Z uwagi na to, że proces uzyskiwania zezwolenia na pracę dla obywatela Indii jest procesem wieloetapowym i formalnie złożonym – zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner. Chętnie wyjaśnimy ewentualne wątpliwości i pomożemy w uzyskaniu odpowiednich dokumentów legalizujących pracę oraz pobyt cudzoziemca w Polsce.

Kontakt

Contact Person Picture

Klaudia Kamińska-Kiempa

LL.M., radca prawny

Manager

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu