Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład: zmiany w obrocie bezgotówkowym

PrintMailRate-it

Piotr Ziółkowski

8 grudnia 2021 r.

 

Pakiet zmian podatkowych Polski Ład wprowadza m.in. obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych oraz zintegrowania kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym.

 

Przyjmowanie płatności bezgotówkowych

 

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy będą zobligowani do przyjmowania płatności bezgotówkowych (np. kartą lub telefonem) w miejscach faktycznego wykonywania działalności. W szczególności w lokalu przedsiębiorstwa oraz poza tym lokalem lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego. Wymóg nie dotyczy przedsiębiorców, którzy na gruncie ustawy o VAT nie muszą stosować kas fiskalnych.

 

Wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz obsługę płatności będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

 

Integracja kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym

 

Przedsiębiorcy przyjmujący płatności przy użyciu terminala płatniczego będą musieli połączyć go z kasą fiskalną. Nie obejmie to kas fiskalnych z papierowym i elektronicznym zapisem kopii. Rozwiązanie to sprawi, że kasy fiskalne online będą w czasie rzeczywistym przekazywać do Centralnego Repozytorium Kas nie tylko informacje o bieżącym obrocie, lecz również dane o płatnościach bezgotówkowych. Przepisy nie przewidują ulgi podatkowej w związku z poniesieniem kosztów połączenia.

 

Brak połączenia kasy online z terminalem będzie grozić karą pieniężną 5 000 zł.Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące Polskiego Ładu, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

+48 71 606 00 00

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu