Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.Polski Ład: powraca możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem

PrintMailRate-it

Maria Wośkowiak

29 czerwca 2022 r.​

 

Od 1 lipca 2022 r. wraca możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem.


Ulga będzie obowiązywała na zasadach, na jakich obowiązywała przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. 13 czerwca 2022 r. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą PIT.


Ulga dla samotnych rodziców


Polski Ład na początku roku zlikwidował preferencyjne zasady rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Do końca 2021 r. samotni rodzice mogli w rocznym zeznaniu podatkowym określić  podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Zasady takie obowiązywały przez blisko 30 lat. Od 2022 r. ulga ta została zlikwidowana. W jej miejsce wprowadzono ulgę na dziecko dla rodziców samotnie wychowujących dzieci w wysokości 1 500 zł.


Zmianę tę argumentowano tym, że pozostawienie ulgi dla samotnych rodziców na zasadach z 2021 r. w połączeniu z kwotą wolną na poziomie 30 tys. zł faworyzowałoby samotnych rodziców względem małżeństw, co mogłoby w konsekwencji prowadzić do zwiększonej liczby rozwodów.


W związku z licznymi protestami i niezadowoleniem rodziców z wprowadzenia nowych rozwiązań rząd ostatecznie zdecydował się na wycofanie z nowej ulgi i powrót do starych zasad. Senat wprowadził poprawki do projektu, zgodnie z którymi nie będzie różnicowania osób samotnie wychowujących dzieci i niezależnie od tego czy dziecko jest pełno- czy niepełnosprawne – samotny rodzic określi podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu.


Zasady od lipca 2022 r.


Od lipca 2022 r. powrócą zasady obowiązujące do końca 2021 r. Samotny rodzić będzie mógł obliczyć podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu. Jednocześnie zmiana ta oznacza, że samotny rodzic rozliczający się z dzieckiem będzie mógł skorzystać z podwójnej kwoty wolnej. Jest to niewątpliwe korzystne rozwiązanie.

 
Zmiany w uldze na dziecko


Powyższe zmiany są powiązane z innymi modyfikacjami, które wprowadzi nowelizacja ustawy o PIT od lipca 2022 r. Zgodnie z przepisami renty małoletnich dzieci nie będą kumulowane z dochodami rodzica. Dzięki tej zmianie dziecko skorzysta z odrębnej kwoty wolnej od podatku.


Nastąpi także zmiana kwoty kryterium dochodowego pełnoletniego uczącego się dziecka. Nowelizacja zakłada podwyższenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców z kwoty 3 089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.Chcesz wiedzieć więcej o zmianach związanych z Polskim Ładem? Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Aleksandra Majnusz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu